TĒMA: Pensijas

Kā tiek paaugstināts pensionēšanās vecums?

J
jautā:
05. aprīlī, 2021
Rita

Labdien. Kurā gadā man iestājas pensionēšanās vecums, ja esmu dzimusi 1959. gada 12. novembrī? Priekšlaicīga pensionēšanās arī interesē. Paldies.

A
atbild:
08. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2014. gada 1. janvāra likumā “Par valsts pensijām” noteiktais pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās par trim mēnešiem ik gadu, līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi.

Tiem, kas dzimuši 1959. gada novembrī, tiesības uz vecuma pensiju būs 64 gadu un deviņu mēnešu vecumā, tas ir, 2024. gada augustā.

Atbilstoši likumam pakāpeniski palielinās arī priekšlaicīgās pensionēšanās vecums.

2021. gadā pensionēties priekšlaicīgi var personas, kuras sasniegušas 62 gadu vecumu. Tātad jums šīs tiesības būs novembrī.

Lai būtu tiesības saņemt vecuma pensiju priekšlaicīgi, apdrošināšanas stāžam jābūt ne mazākam par 30 gadiem.

Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot noteikto pensijas vecumu, pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir noteikti ierobežojumi līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai:

  • nestrādājošām personām izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra;
  • personām, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), pensiju neizmaksā.