E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22826
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Kā novēlēt īpašumu saviem bērniem

J
jautā:
01. aprīlī, 2021
Melānija

Labdien! Vīram ir bērni no pirmās laulības. Gribam pirkt īpašumu. Kā noformēt dokumentus, lai šo īpašumu varētu mantot tikai mūsu kopīgie bērni? Vai varbūt formēt uzreiz dāvinājumu, ja ir iespējams? Liels paldies par atbildi!

A
atbild:
28. jūnijā, 2021
Olga Lauva
juriste

No jūsu jautājuma secināms, ka iegūtais īpašums būs laulāto kopīgā manta.

Saskaņā ar Civillikuma 89. panta otro daļu viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Jūsu gadījumā izvēles varētu būt vairākas.

Pirmkārt, ir noslēdzams dāvinājuma līgums. Tomēr jāņem vērā, ka šajā gadījumā pats dāvinātājs zaudēs īpašumtiesības un dzīvos svešā īpašumā. Lai no šādas situācijas izvairītos, dāvinājumā var pielīgt dzīvokļa tiesību, kas nodrošina tiesības dāvinātājam mitināties dzīvokļa īpašumā līdz mūža galam.

Dāvinājuma līgumu var noslēgt arī kā notariālo aktu, un šādā gadījumā līdzēju gribu noskaidros, līgumu sastādīs un līguma tiesiskās sekas izskaidros zvērināts notārs. Protams, pastāv iespēja līgumu sastādīt un noslēgt privātā kārtā, notāram apliecinot vienīgi personu parakstus uz nostiprinājuma lūguma zemesgrāmatai. Šajā gadījumā notārs neatbildēs par dāvinājuma līguma saturu. Darījuma izmaksas ir mazākas, tomēr jāatceras, ka zemāka būs arī darījuma juridiskā drošība, jo notārs neatbild par privāta dokumenta saturu.

Otrkārt, var taisīt testamentu. Tas nozīmē, ka persona nosaka mantinieku loku, kuri pēc viņa nāves varēs saņemt viņam piederējušo mantu (jeb mantojumu). Izvēlēties var publisko testamentu, kas apliecināts pie notāra vai bāriņtiesā. Publiska testamenta īstumu nodrošina notāra klātbūtne tā sastādīšanas brīdī. Var taisīt arī privātu testamentu, kuru mantojuma atstājējs sagatavojis un parakstījis pašrocīgi. Privātu testamentu var nodot notāram vai bāriņtiesai glabāšanai, tad tas iegūst publiska testamenta spēku. Tomēr notārs neatbild par testamenta saturu un nekonsultē testatoru par testamenta satura atbilstību tiesību aktiem. Testamentu iesniedz slēgtā aploksnē.

Mantojuma atstājējs savu pēdējās gribas rīkojumu – testamentu – var atsaukt vai izmainīt jebkurā laikā, nesaskaņojot ar ieceltajiem mantiniekiem.

Treškārt, var noslēgt mantojuma līgumu, kas ir obligāti jāapliecina pie notāra, un tā noslēgšanas brīdī piedalās gan mantojuma atstājējs, gan nākamais mantinieks. Svarīgi, ka mantojuma līgumu nevar vienpusēji atcelt vai grozīt. To var darīt, tikai savstarpēji vienojoties. Ja vienošanās nav iespējama, tad tiesas ceļā.

Valsts nodevas un citi izdevumi par zvērināta notāra pakalpojumiem noteikti Ministru kabineta 2013. gada 3. septembra noteikumos Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” un Ministru kabineta 2009. gada 27. oktobra noteikumos Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 40 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU