E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22802
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Parādnieka tiesības un pienākumi

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. martā, 2021
Mārtiņš.

Labdien! Vēlos uzzināt, kāpēc nevar vienoties ar visiem tiesu izpildītājiem. Kāpēc vieni izprot situāciju, bet citiem ir vienalga, ka cilvēkam nepaliek pāri nauda dzīvošanai? Kāpēc soda par to, ka cilvēks strādā, godīgi maksājot visus nodokļus? Sarunas laikā tiesu izpildītāja paziņoja, ka strādā citādāk. Kā tas ir – citādāk? Ka cilvēkam ir jāmeklē veidi, kā izdzīvot? Paldies!

A
atbild:
18. martā, 2021

Konkrētajā situācijā, nezinot visus lietas faktiskos apstākļu un to, kas pārrunāts ar tiesu izpildītājiem, varam sniegt vispārīgu atbildi.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā: (1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var vērsties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai – līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Parādnieks var mēģināt realizēt savas tiesības, kas noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā: (1) Tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Lēmums par sprieduma izpildīšanas atlikšanu, sadalīšanu termiņos vai izpildes veida un kārtības grozīšanu izpildāms nekavējoties.

(2) Pieteikumu izskata rakstveida procesā, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Vienlaikus ar paziņojumu tiesa, nosakot termiņu paskaidrojuma iesniegšanai, nosūta lietas dalībniekiem pieteikumu par sprieduma izpildes atlikšanu, sadalīšanu termiņos, tā izpildes veida vai kārtības grozīšanu.

(3) Par tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildīšanu vai to sadalīt termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu var iesniegt blakussūdzību. Blakussūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi.

Tāpat parādnieks var vērsties pie kreditora vai kreditoriem (piedzinējiem) un mēģināt vienoties par pakāpenisku, labprātīgu pāradu atmaksu. Tādā gadījumā piedzinēji nosūtīs tiesu izpildītājiem paziņojumu un tiesu izpildītāji varēs atlikt piedziņas darbības saskaņā ar Civilprocesa likuma 559. panta nosacījumiem.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas