Ja kopīpašnieka rīcības dēļ bojāts īpašums

J
jautā:
12. martā, 2021
Mairita

Ir kopīpašums, divi īpašnieki. Viens no īpašniekiem pirms desmit gadiem veica patvaļīgu būvniecību (otrā stāva rekonstrukciju 110 gadu vecai guļbūvei). Līdz ar to pašreiz māja ir avārijas stāvoklī, kas ir fiksēts pie būvinspektora. Lai saglābtu un atjaunotu īpašumu, ir jāveic lieli piespiedu remontdarbi, bet otrs īpašnieks vispār netaisās iesaistīties remontdarbos. Ko darīt šajā situācijā?

A
atbild:
22. martā, 2021

Ja īpašums ir reģistrēts zemesgrāmatā kā kopīpašums, tad attiecīgi abi kopīpašnieki ir atbildīgi par īpašuma saglabāšanos. Ja otrs kopīpašnieks ir veicis patvaļīgus būvdarbus, kuru dēļ īpašuma stāvoklis ir pasliktinājies (māja ir avārijas stāvoklī), kas ir fiksēts ar būvinspektora lēmumu, tad piespiedu remonta darbu izmaksu segšana ir veicama no tās personas līdzekļiem, kuras darbības dēļ (patvaļīga būvniecība) īpašuma stāvoklis ir pasliktinājies. Tā kā minētais īpašums ir kopīpašums, tad kopīpašnieku savstarpējās attiecības, ja lietā nav iespējams panākt vienošanos, risināmas tiesas ceļā.