TĒMA: Tieslietas

Kā rīkoties, lai apstrīdētu paternitātes ierakstu

J
jautā:
09. martā, 2021
Sieviete

Labdien! Ir nestandarta situācija. Sieviete ir oficiāli precējusies ar vīrieti, ar kuru ir divi kopīgi bērni, bet jau vairākus gadus nedzīvo kopā. Sakārtot oficiāli šķiršanos pirms tam nav bijusi iespēja, jo labprātīgi pie notāra vīrietis atsakās šķirties, bet tiesāties sievietei nav bijis finansiāli iespējams, arī morāli nav bijusi tam gatava, jo vīrietis solījis ilgus tiesāšanās gadus. Sieviete bija cerējusi, ka ar gadiem tas mainīsies, vīrietis atradīs jaunu ģimeni un labprātīgi izšķirsies, bet diemžēl ne šoreiz. Tā teikt, kopdzīves nav, bet atlaist sievieti nevēlas. Problēma šobrīd ir tāda, ka sievietei ir bijušas attiecības ar citu vīrieti, šo attiecību laikā ir pieteicies bērniņš (kas nav oficiālā vīra bērns). Sieviete ar bērna tēvu ir pārtraukusi attiecības, jo atklājušās daudzas nianses, lai kopdzīve vairs nebūtu iespējama. Bērna bioloģiskais tēvs visā grūtniecības laikā sievieti nav atbalstījis nekādā veidā, kaut gan sākumā solīja, pēc viņa vārdiem, ja nedzīvo kopā, tad neatbalsta, kad piedzims bērns, tad bērnu atzīs un rūpēsies jau materiāli. Šobrīd bērna bioloģiskais tēvs vēl nav drošs, ka atzīs bērnu, pēc viņa vārdiem, neesot drošs, ka bērns esot viņa, paternitātes testam viņam neesot naudas, un vēl domās, vai maz atzīs labprātīgi. Bērna bioloģiskajam tēvam ir liels parāds UGF, ko piedzen ZTI, kā arī uzsākta KL par izvairīšanos no uzturlīdzekļu apmaksas (tas ir viens no faktiem, ko vīrietis slēpis kopdzīves sākumā). Patlaban sievietes oficiālais vīrs ir informēts par sievietes grūtniecību, sieviete ir lūgusi oficiālajam vīram parakstīt piekrišanu, ka bērns nav viņa, tādejādi, ja bērna bioloģiskais tēvs tomēr labprātīgi atzīs bērnu par savu, tad dzimšanas apliecībā pie tēva būs jau bērna īstais tēvs. Bet oficiālais vīrs, tāpat kā ar šķiršanos, piekāpties nevēlas, nekādu iesniegumu nevēlas parakstīt un grib, lai bērns tiek reģistrēts uz viņa vārda, kā arī vēlas atjaunot kopdzīvi ar laulāto. Līdz ar to šobrīd ir izveidojusies situācija ar vairākām iespējamām versijām. 1. Oficiālais vīrs nepiekrīt neko parakstīt un tiek atzīts par bērna tēvu. Kā rīkoties sievietei, lai bērna bioloģiskais tēvs ir bērna tēvs dzimšanas apliecībā un maksā uzturlīdzekļus (šeit arī iespējamas divas versijas, kad bioloģiskais tēvs labprātīgi piekrīt atzīt paternitāti vai tomēr principiāli vēlas aizmukt no atbildības un neatzīst). 2. Oficiālais vīrs piekrīt, ka bērns nav viņa, bet bērna bioloģiskais tēvs tomēr neatzīst bērnu, tad automātiski tēvs ir oficiālais vīrs un bērna bioloģiskais tēvs jau izsprūk cauri vai tomēr sieviete var celt prasību tiesā? Kā ir ar finansiālo pusi, sievietei iesniedzot pieteikumu tiesai par paternitātes noteikšanu bioloģiskajam tēvam + uzturlīdzekļu piedziņu, vai ir jāmaksā tiesu izdevumi? Šobrīd sievietei ir daudzbērnu ģimenes statuss, trūcīgās vai maznodrošinātās personas statusa nav, jo sieviete ir atbildīga un finansiāli sevi un bērnus nodrošina, lai nebūtu tādi statusi. Kā arī, kamēr rit tiesāšanās par paternitāti, ja oficiālais vīrs ir tik principiāls un principiāli vēlas reģistrēt bērnu uz sevis, dzimtsarakstu nodaļā ieteica iesniegt viņu UGF uz alimentiem (šobrīd alimentus man vīra vietā par kopīgajiem bērniem maksā UGF un viņam novelk no algas, jo viņš pats principiāli man uz kontu neko neskaitīs), bet vai nesanāks tā, ka pēc tiesas, kad apstiprināsies cita vīrieša paternitāte uz bērnu, viņam būs jāmaksā alimenti, man par to periodu nebūs jāatmaksā nauda oficiālajam vīram? Saprotu jau, ka pati vainīga, ka tiek dzīvots līdz galam nesakārtotajos dokumentos, bet nu laiku atpakaļ jau pagriezt nevar, jācenšas sakārtot uzkrājušās problēmas, un pēc tam vajadzēs saņemties un beidzot arī sakārtot arī šķiršanās lietas. Paldies!

A
atbild:
28. jūnijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civillikuma 146. panta otrajai daļai par tēvu bērnam, kurš piedzimis sievietei laulības laikā vai ne vēlāk kā 306. dienā pēc tam, kad laulība izbeigusies ar vīra nāvi, laulības šķiršanu vai laulības atzīšanu par neesošu, uzskatāms bērna mātes vīrs (paternitātes pieņēmums). Tātad bērna dzimšanas apliecībā kā bērna tēvs tiks ierakstīts bērna mātes pašreizējais vīrs.

Ja paternitāte ir noteikta pēc paternitātes pieņēmuma, vienīgā iespēja anulēt šādu ierakstu dzimšanas reģistrā ir tiesas lēmums atbilstoši Civillikuma 148. pantam, kas paredz, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Paternitātes pieņēmuma apstrīdēšana ir samērojama ar bērna tiesībām uz identitāti un stabilu ģimenes vidi.

Personas, kuras ir tiesīgas apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, noteiktas Civillikuma 149. pantā. Paternitātes pieņēmumu, ievērojot Civilprocesa likuma 246. panta noteikumus, var apstrīdēt:

  • bērna mātes vīrs divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņa;
  • bērna māte – divu gadu laikā no dienas, kad viņa uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti;
  • pats bērns divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas;
  • vīra vecāki divu gadu laikā no dienas, kad viņi uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņu dēla, ja viņš ir miris un līdz nāves brīdim nav zinājis par bērna dzimšanu;
  • persona, kura sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, divu gadu laikā no bērna piedzimšanas, ja bērna māte ir mirusi dzemdībās vai bērna māte un bērna mātes vīrs dzīvo šķirti vismaz 306 dienas pirms bērna piedzimšanas (izņemot gadījumus, ja bērns ieņemts noziedzīga nodarījuma pret tikumību un dzimumneaizskaramību rezultātā).

Noilguma institūts civiltiesībās ir veidots ar mērķi novērst ilgstošu nenoteiktību mantiskajās attiecībās un radīt skaidrību par tiesībām un pienākumiem. Tāpat tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir personiskas. Tās nepāriet uz mirušā mantiniekiem. Izņēmums ir tad, ja persona pati ir cēlusi šādu prasību tiesā un mirusi pirms tiesas lēmuma pieņemšanas. Tādā gadījumā mantinieki celto prasību var turpināt.

Svarīgi atzīmēt, ka laulība nav šķērslis apstrīdēt paternitāti bērnam. Tiesības celt prasību par paternitātes pieņēmuma apstrīdēšanu šīm personām ir neatkarīgi no tā, vai bērna vecāki vēl joprojām ir laulāti vai arī viņu laulība ir šķirta vai atzīta par neesošu.

Civillikuma 149. pants paredz divu gadu termiņu prasības celšanai. Šis termiņš nav atjaunojams.

Ja ir skaidri zināms, ka bērna tēvs ir cits vīrietis, un viņš ir gatavs atzīt paternitāti, reģistrējot bērna dzimšanu, ir iespējama arī t. s. trīspusējā paternitātes atzīšana. Civillikuma 155. panta astotā daļa paredz, ka paternitātes pieņēmums nav spēkā, ja, reģistrējot bērna piedzimšanu, bērna māte, bērna mātes [bijušais] laulātais un bērna bioloģiskais tēvs personiski iesniedz kopīgu iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā vai dzimtsarakstu nodaļai adresētu iesniegumu, uz kura notariāli apliecināts iesniedzēju parakstu īstums. Šo procedūru nedrīkst atlikt, jo trīspusēji atzīt paternitāti iespējams tikai situācijā, kad tiek pirmreizēji reģistrēta bērna piedzimšana.

Svarīgi ir saprast, ka ierakstam dzimšanas apliecībā ir tiesiska nozīme. Līdz ar to, ja dzimšanas reģistrā ierakstītā persona neko nav darījusi, lai šo faktu mainītu, uzskatāms, ka viņa ar pašreizējo situāciju ir mierā un apzināti uzņemas visas no Civillikuma izrietošās vecāku aizgādības institūta tiesības un pienākumus, tai skaitā pienākumu nodrošināt uzturlīdzekļus bērna uzturam.

Ja pārim nereģistrētās attiecībās piedzimst bērns, tad jaundzimušais ir jāreģistrē abiem vecākiem kopā, tēvam aizpildot paternitātes pieteikumu. Ja bērna māte nav laulībā ar bērna tēvu un līdz dzimšanas reģistrācijai bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta, dzimšanas reģistrā ieraksta ziņas tikai par māti.