TĒMA: Tieslietas

Aizstāvju (advokātu) skaits civilprocesā

J
jautā:
09. martā, 2021
Lāsma

Labdien! Vai civillietas izskatīšanas laikā var izmantot 2–3 aizstāvjus (advokātus)? Vai tas ir likumīgi, ka vienai pusei ir viens advokāts, bet otrai – trīs advokāti?

A
atbild:
25. martā, 2021

Civilprocesa likuma 9. pantā ir noteikta “pušu līdztiesība civilprocesā”, kas nosaka to, ka:

  1. pusēm ir vienlīdzīgas procesuālās tiesības;
  2. tiesa nodrošina pusēm vienādas iespējas izmantot tām piešķirtās tiesības savu interešu aizsardzībai.

Civilprocesā ir spēkā “sacīkstes princips”, proti, katra puse dod paskaidrojumus, iesniedzot pierādījumus, tiesai adresētus pieteikumus (atbilstoši Civilprocesa likuma 10. pantam).

Proti, jums ir tiesības iesniegt tiesai pieteikumu par to, ka procesā tiek pārkāpts Civilprocesa 9. pantā noteiktais un tiesas procesā netiek ievērots līdztiesības princips (atbilstoši Civilprocesa likuma 74. pantam).

Katrai personai ir tiesības uz taisnīgu, objektīvo un līdztiesīgu tiesu (atbilstoši likuma “Par tiesu varu” 3. pantam).

Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma 3. pantā uzskaitītas tās personu grupas, kurām likumā noteiktajos gadījumos valsts nodrošina un apmaksā juridisko palīdzību civillietās.