E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22702
Lasīšanai: 3 minūtes
3
3

Darba samaksa par virsstundām svētku dienā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. martā, 2021
MĀRIS

Labdien! Man ir summētais darba laiks. 2020. gada 17. novembrī strādāju 12 stundu darba maiņu no plkst. 20.00. Maiņa beidzās 18.11.2020. g. plkst. 8.00 (8 svētku dienas stundas), un kopējais nostrādāto stundu skaits novembrī tobrīd bija 142 darba stundas (virsstundu nav). Virsstundu darbs sākās no 22.11.2020. darba maiņas. Par šīm virsstundām piemērojama piemaksa. 2020. gada decembrī strādāju 24 stundu maiņu: 23.12.2020. g. no plkst. 8.00 līdz 24.12.2020. g. plkst. 8.00 (8 svētku dienas stundas), un kopējais nostrādāto stundu skaits līdz 28.12.2020. ir 152 stundas (virsstundu nav). Virsstundu darbs sākās ar 28.12.2020. g. darba maiņu.
Darba devējs ir samaksājis piemaksu par darbu svētku dienās, bet noņēmis piemaksu par 16 virsstundām sakarā ar to, ka šajos mēnešos ir svētku stundu piemaksa.

Darba devēja rakstveida skaidrojums: attiecībā uz 2020. gada novembra un decembra mēneša virsstundu apmaksu norādām: ņemot vērā, ka darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu 3 mēneši, virsstundas tiek aprēķinātas pārskata perioda beigās un nav īsti iespējams konkrēti noteikt, kuros datumos tika veikts virsstundu darbs un kuros ne, tāpēc virsstundu aprēķins notiek apkopotā veidā. Šajā situācijā rodas iespējamība, ka virsstundas iespējamas svētku dienu laikā.
Līdz ar to nav pamata veikt novembra un decembra mēneša pārrēķinu.

Cik pamatots ir darba devēja lēmums, vai ir tiesiski noņemt virsstundu piemaksu, ja kādā no mēnešiem ir svētku stundu piemaksa?

A
atbild:
18. martā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Vispirms uzsverams, ka atbilstoši Darba likuma 137. pantam tieši darba devēja pienākums ir precīzi uzskaitīt nostrādātās darba stundas kopumā, kā arī atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas. Tādēļ darba devēja argumenti par nespēju saskaitīt nostrādātās stundas ir nevietā, jo ir pretrunā ar citēto tiesību normu. No šīs tiesību normas kopsakarā ar Darba likuma 68. panta pirmo daļu cita starpā izriet arī tas, ka piemaksa par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā viena otru neaizstāj. Ir maksājamas abas piemaksas.

Vienlaikus ir jāņem vērā, ka tiesu praksē ir atzīts, ka svētku diena, kas sakrīt ar darba dienu, ietekmē kopējo noteiktā periodā (mēnesī vai citā periodā) ietilpstošo normālā darba laika stundu skaitu, proti, tā šo skaitu samazina. Šāds samazinājums skar gan normālo darba laiku, gan summēto darba laiku, jo arī summētā darba laika organizācijas gadījumā vidējai darba un atpūtas laika proporcijai pārskata periodā jāatbilst normālā darba laika modeļa darba un atpūtas laika proporcijai.

Līdz ar to svētku diena, kurā darbinieks netiek nodarbināts, ietekmē summētā darba laika organizāciju tādā veidā, ka samazina to bāzes stundu skaitu, attiecībā pret kuru rēķināms pārskata perioda vidējais darba laika stundu skaits. Turklāt šis samazinājums attiecas uz jebkuru darbinieku ar summētā darba laika organizāciju neatkarīgi no noteiktā darba grafika (sk. Augstākās tiesas 05.07.2019. spriedumu lietā Nr.SKA-433/2019). 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 23 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU