TĒMA: Nodokļi

Kādus nodokļu maksā aukle

J
jautā:
06. martā, 2021
Anna

Vēlos sākt strādāt par auklīti. Plānots, ka mēneša laikā nopelnīšu 300–400 eiro. Reģistrēšos kā saimnieciskās darbības veicējs. Kādi un cik lieli nodokļi man būs jāmaksā (mēnesī/gadā), ņemot vērā visas izmaiņas, kas ar šo gadu stājās spēkā?

A
atbild:
29. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējam, iespējams izvēlēties maksāt:

  • iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par ienākumiem no saimnieciskās darbības;
  • mikrouzņēmumu nodokli.

No saimnieciskās darbības ienākuma maksā IIN un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI).

Līdz šā gada 30. jūnijam, ja ienākumi mēnesī mazāki par 500 eiro, jāveic 5% iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā nākamajā gadā, no 1. marta līdz 1. jūnijam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Sociālo iemaksu veikšanas kārtība mainīsies šā gada 1. jūlijā. Ja ienākums mēnesī būs mazāks par 500 eiro, tad būs jāveic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai. Sākot ar 1. jūliju, ir ieviestas minimālās obligātās iemaksas, lai nodrošinātu, ka tās tiek veiktas vismaz no minimalās algas mēnesī jeb 1500 eiro ceturksnī.

Ja pašnodarbinātais, kurš vienlaikus nav darba ņēmējs, prognozē, ka saimnieciskās darbības ienākums nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, tad viņš iesniedz EDS iesniegumu  par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem līdz:

  • 2021. gada 15. jūlijam par 2021. gada trešo ceturksni;
  • 2021. gada 15. oktobrim par 2021. gada ceturto ceturksni.

Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā šādu iesniegumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, tad minimālās iemaksas netiks aprēķinātas un obligātās iemaksas varēs veikt no faktiski saņemtajiem saimnieciskās darbības ienākumiem.

Mikrouzņēmumu nodokli (tas ietver IIN un VSAOI) maksā no apgrozījuma. Likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%.

Informācija par nodokļu izmaiņām ir izklāstīta VID tīmekļa vietnē.