E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22661
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
2
2

Vai var atteikties no bērna un uzturlīdzekļu maksājumiem pēc pilngadības sasniegšanas

J
jautā:
05. martā, 2021
Juris

Labdien. Situācija: apprecējos ar sievieti, kurai jau bija bērns, un bērnam dzimšanas apliecībā tēva vārds nebija ierakstīts. Laulībā esot, uzrakstīju iesniegumu un kļuvu par bērna oficiālo tēvu. Pēc dažiem gadiem izšķīrāmies un sieva tiesas ceļā pieprasīja bērnam uzturlīdzekļus, ko godīgi maksāju vēl šodien, arī pēc bērna pilngadības, jo bērns vēl apgūst vidējo izglītību. Sakiet, lūdzu, kāda ir iespēja atteikties no bērna brīdī, kad bērns ir pilngadīgs un vidējo izglītību ieguvis? Vai tas ir iespējams uz abpusējas vienošanās pamata? Paldies jau iepriekš par atbildi.

A
atbild:
07. aprīlī, 2021
Marika Mure
juriste

Atteikties no bērna, kuru pats reiz esat atzinis par savu, nav iespējams ne uz vienošanās, ne kāda cita dokumenta pamata. Civillikuma 156. pantā noteikts to personu loks, kas tiesīgas apstrīdēt paternitātes atzīšanu, un termiņi, kādā tas veicams. Pieņemot, ka jūsu gadījumā termiņi ir nokavēti, no iepriekš minēto personu loka apstrīdēt paternitātes atzīšanu varētu vien pats bērns, un tas darāms divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas. Sīkāk par šo tēmu lasiet šeit.

Attiecībā uz uzturlīdzekļiem, ja tie no jums piedzīti tiesas ceļā, jāraugās, kas rakstīts sprieduma nolemjošajā daļā. Ja tajā noteikts pienākums maksāt uzturlīdzekļus līdz bērna pilngadībai, šis pienākums jums ir atkritis līdz ar brīdi, kad bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, un jūs varat pārtraukt uzturlīdzekļu maksājumus. Lai tos turpinātu saņemt, pilngadību sasniegušajai personai pašai būtu jāvēršas pret jums tiesā ar attiecīgu prasījumu.

Ja spriedumā noteikts citādi, piemēram, jūsu maksāšanas pienākums līdz brīdim, kad bērns pats sevi spēj apgādāt, var iestāties apstākļi, kuros būsiet spiests veikt maksājumus līdz pat bērna 24 gadu vecumam, ja viņš nestrādās un turpinās mācīties/studēt.

Pieņemot, ka jūsu aprakstītajā situācijā, iespējams, nav izklāstīti pilnībā visi fakti un detaļas, vērtīgi būtu saņemt klātienes juridisku konsultāciju.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU