Vai svētku diena jākompensē summētā darba laika darbiniekam

J
jautā:
05. martā, 2021
Santa

Labdien! Darbiniekam tiek noteikts summētais darba laiks ar stundas likmi, kas ir augstāka par valstī noteikto (ar pārskata periodu 3 mēneši). Ja darbiniekam pēc grafika nav ielikta maiņa svētku dienā, piemēram, 18. novembrī, vai šī diena ir jākompensē? Vai arī darbiniekam jāizmaksā darba alga pēc viņam noteiktās stundas likmes, ņemot vērā sastādīto grafiku?

A
atbild:
12. martā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Summētā darba laika darbiniekiem, kas strādā pēc iepriekš apstiprināta maiņu grafika, jebkuras valsts svētku dienas kompensējošā apmaksa ir atšķirīga no normālā darba laika darbiniekiem.

Valsts darba inspekcija skaidrojusi: kā viedoklis ir balstīts tiesu praksē pieņēmums, ka summētā darba laika darbiniekam svētku diena, kas nav viņam bijusi noteikta kā darba diena, nav jākompensē.

Kompensācija būtu jāmaksā, ja šī diena iepriekš būtu bijusi noteikta kā darba diena, taču darba devējs to ir atcēlis.

Darba likuma 74. panta pirmās daļas 8. punkta mērķis ir kompensēt darbiniekam nenopelnīto darba samaksu, jo darba laiks samazināts no viņa neatkarīgu iemeslu dēļ.