TĒMA: Drošība

Aizliegums izbraukt no valsts ir viens no drošības līdzekļiem

J
jautā:
02. martā, 2021
Marija

Vai var izlidot no valsts darba darīšanās, ja procesa virzītājs nav devis atļauju, bet ir piemērots drošības līdzeklis “Aizliegums izbraukt no valsts”? Vai lidostās to pārbauda? Saprotu, ja cilvēks ir meklēšanā, bet šajā gadījumā ir tikai drošības līdzeklis.

A
atbild:
09. martā, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 243. panta pirmās daļas 4. punktam aizliegums izbraukt no valsts ir viens no drošības līdzekļiem. Šo drošības līdzekli var piemērot, tikai aizdomās turamajam vai apsūdzētajam. Drošības līdzekli var piemērot jebkurā kriminālprocesa stadijā ar procesa virzītāja lēmumu (izmeklētāja, prokurora, tiesneša).

Ja persona pārkāpj piemērotā drošības līdzekļa noteikumus vai nepilda savus procesuālos pienākumus, procesa virzītājs ir tiesīgs izvēlēties un piemērot citu vairāk ierobežojošu drošības līdzekli (Kriminālprocesa likuma 249. panta otrā daļa).

Aizliegums izbraukt no valsts neparedz intensīvu kontroli pār noteikto pienākumu ievērošanu.

Savukārt drošības līdzekļu grozīšanas un atcelšanas kārtību nosaka Kriminālprocesa likuma 249. panta pirmā daļa, kas paredz, ka procesa virzītājs pieņem lēmumu par drošības līdzekļa grozīšanu vai atcelšanu, ja ir konstatēts, ka:

  • zudis vai mainījies drošības līdzekļa piemērošanas pamats;
  • mainījušies piemērošanas nosacījumi;
  • mainījusies personas uzvedība;
  • noskaidroti citi apstākļi, kas nosaka drošības līdzekļa izvēli.

Ar šo drošības līdzekli persona faktiski tiek brīdināta, ka tā ir brīva Latvijas robežās, bet tai nav tiesību izbraukt no valsts, un šā aizlieguma pārkāpšana var tikt vērtēta kā pamats stingrāka drošības līdzekļa piemērošanai.