TĒMA: Nodokļi

Kādas izmaiņas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem

J
jautā:
01. martā, 2021
Jānis

Labvakar! Vēlējos uzzināt, kā tagad tiek maksāti nodokļi mazkapitāla SIA, ņemot vērā jaunos grozījumus mikrouzņēmumu nodokļu maksāšanas sistēmā. Un ar kādiem noteikumiem, procentiem un kur to var izdarīt? Paldies!

A
atbild:
26. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar 2021. gada 1. janvāri mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu vairs nevar iegūt SIA. Savukārt 2021. gada 1. janvārī jau reģistrētie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, kas ir SIA, var turpināt maksāt šo nodokli līdz 2021. gada 31. decembrim. Pēc tam SIA jākļūst par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājiem.

Mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%; apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā, – 40%.

Mikrouzņēmums sniedz informāciju par apgrozījumu, norādot ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa ceturkšņa mēnešiem un no tā aprēķināto mikrouzņēmumu nodokli. Mikrouzņēmums iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam mikrouzņēmumu nodokļa ceturkšņa deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam, tajā norādot ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa ceturkšņa mēnešiem un no tā aprēķināto mikrouzņēmumu nodokli.

Mikrouzņēmumu nodokli jāsamaksā līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23. datumam, iemaksājot to vienotajā nodokļu kontā: LV33TREL1060000300000.

No šā gada mikrouzņēmuma darbinieka ienākumus apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (algas nodokli) saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un darbinieku apdrošina kā darba ņēmēju saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” vispārējā kārtībā. Darbiniekiem, kas pieņemti darbā līdz  2020. gada 31. decembrim, jaunā kārtība jāpiemēro no 2021. gada 1. jūlija.

Darba devējs darba algai piemēro šādas nodokļu likmes:

  • iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme 20%–23% mēneša ienākumam līdz 1667 eiro;
  • IIN likme 23% – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro;
  • Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 34,09%, no tiem 23,59% – darba devēja daļa, 10,50% – darba ņēmēja daļa.

Informācija par nodokļu izmaiņām 2021. gadā, tostarp mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, ir izklāstīta VID tīmekļa vietnē.