TĒMA: Pensijas

Vai ir tiesības uz dzelzceļnieka izdienas pensiju

J
jautā:
15. februārī, 2021
Pāvels

Labdien! Nostrādāju par sliežu defektoskopistu likumā noteikto laiku. Vai man ir tiesības saņemt izdienas pensiju? Vai mana profesija atbilst nolikuma “Par izdienas pensijām” Nr. 104 profesijām, kurām ir tiesības uz izdienas pensiju? Minētajā nolikumā vairākas dzelzceļa darbinieku profesijas ir aprakstītas vispārīgi, nevis precīzi. Paldies!

A
atbild:
24. februārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Gaļina Petrova, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tiesības uz izdienas pensiju saskaņā ar nolikumu “Par izdienas pensijām” ir dzelzceļa darbiniekiem, kuri līdz 1999. gada 1. janvārim bija nodarbināti noteikto periodu profesijās, kas paredzētas šā nolikuma 2.2. punktā, proti:

  • ārpusklases un pirmās klases dzelzceļa staciju dežurantiem, kuru darbs saistīts ar vilcienu pieņemšanu, nosūtīšanu un izlaišanu uz maģistrālajām dzelzceļa līnijām ar sevišķi augstu kustības intensitāti;
  • ārpusklases un pirmās klases dzelzceļa staciju šķirošanas kalniņu dežurantiem un operatoriem;
  • vilcienu kustības dispečeriem un vecākajiem vilcienu kustības dispečeriem;
  • vilcienu sastādītājiem; kravas vilcienu konduktoriem;
  • dīzeļlokomotīvju mašīnistiem un mašīnistu palīgiem;
  • elektrolokomotīvju mašīnistiem un mašīnistu palīgiem;
  • tvaika lokomotīvju mašīnistiem un mašīnistu palīgiem;
  • dīzeļvilcienu mašīnistiem un mašīnistu palīgiem;
  • elektrovilcienu mašīnistiem un mašīnistu palīgiem;
  • lokomotīvju brigāžu mašīnistiem instruktoriem;
  • automotrisu un mazjaudas lokomotīvju mašīnistiem;
  • refrižeratorvilcienu (sekciju) priekšniekiem un mehāniķiem;
  • vagonu kustības ātruma regulētājiem;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju kontakttīklu elektromontieriem un elektromehāniķiem;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju brigadieriem, kuri nodarbināti ceļu un mākslīgo būvju (ceļu, tiltu, tuneļu un citu būvju) uzturēšanā kārtībā un kārtējā remonta darbos iecirkņos ar vilcienu intensīvu kustību;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju un mākslīgo būvju meistariem, kuri nodarbināti ceļu un mākslīgo būvju uzturēšanā kārtībā un kārtējā remonta darbos iecirkņos ar vilcienu intensīvu kustību;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju montieriem, kuri nodarbināti ceļu un mākslīgo būvju uzturēšanā kārtībā un kārtējā remonta darbos iecirkņos ar vilcienu intensīvu kustību;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju vagonu apskatītājiem, kuri nodarbināti ārpusklases, 1. un 2. klases dzelzceļa stacijās vagonu tehniskās (tehniskās un komerciālās) apkalpes punktos;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju vagonu apskatītājiem remontētājiem, kuri nodarbināti ārpusklases, 1. un 2. klases dzelzceļa stacijās vagonu tehniskās (tehniskās un komerciālās) apkalpes punktos;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju mākslīgo būvju remontētājiem iecirkņos ar vilcienu intensīvu kustību;
  • maģistrālo dzelzceļa līniju ritošā sastāva remontatslēdzniekiem, kuri nodarbināti ārpusklases, 1. un 2. klases dzelzceļa stacijās vagonu tehniskās (tehniskās un komerciālās) apkalpes punktos.

Iepriekšminētajiem dzelzceļa darbiniekiem izdienas pensijas tiek piešķirtas:

  • vīriešiem no 55 gadu vecuma, ja viņu kopējais darba stāžs nav mazāks par 25 gadiem un vismaz 9 gadi 4 mēneši 15 dienas no tiem nostrādāti (līdz 1999. gada 1.janvārim) minētajā profesijā;
  • sievietēm no 50 gadu vecuma, ja viņu kopējais darba stāžs nav mazāks par 20 gadiem un vismaz 7 gadi 6 mēneši no tiem nostrādāti (līdz 1999. gada 1.janvārim) minētajā profesijā.

Izdienas pensija tiek piešķirta un izmaksāta tikai pēc darbinieka atbrīvošanas no darba profesijās, kuras dod tiesības uz šādu pensiju.

Sliežu defektoskopista profesija nav iekļauta nolikumā “Par izdienas pensijām”, līdz ar to šiem speciālistiem nav tiesību uz izdienas pensiju.