E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22527
Lasīšanai: 3 minūtes
1
2
1
2

Kā noslēgt zemes nomas līgumu ar kūtiņu īpašniekiem

J
jautā:
14. februārī, 2021
Kristīna Vecpuise

Uz manas zemes atrodas divas padomju laiku būves (lopu kūtiņas), kuras nepieder man un kuru patiesos īpašniekus es nezinu. No 10 kūtiņām tiek izmantotas tikai divas, bet pārējās stāv tukšas vai ir aizkrautas ar vecām mantām. Vai un kādā kārtībā es varu iegūt no šīm personām nomas naudu par zemi, uz kuras atrodas kūtiņas un tām piederošā teritorija? Kādā kārtībā es varu pieprasīt kūtiņu īpašniekus izveidot drošas mēslu krātuves un uzturēt kārtību ap kūtiņām? Vai ir kāds veids, kā es varētu iegūt kūtiņas savā īpašumā?

A
atbild:
16. februārī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Zemkopības ministrija
Anna Bunte, Juridiskā departamenta Tiesiskās uzraudzības nodaļas juriskonsulte

Vispirms vajadzētu noskaidrot lopu kūtiņu īpašniekus. Ja persona konstatē, ka uz viņas zemesgabala ir būve, kuru tā nav būvējusi, par tās piederību būtu jāinteresējas zemesgrāmatu nodaļā un Valsts zemes dienestā. Savukārt par to, vai būve ir legāla, jāinteresējas vietējās pašvaldības būvvaldē.

LV portāls ir skaidrojis, ka uz īpašnieka zemes atrodošās būves atbilstoši Civillikuma 416. pantam teorētiski varētu būt gan bezmantinieku manta, gan bezīpašnieka lietas (Civillikuma 930. pants, arī 417. pants), gan zemes īpašniekam piekrītošas būves saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un kārtību” 14. panta ceturto daļu. Atkarībā no faktiskajiem apstākļiem un vēlmēm arī rīcība ar šīm būvēm var būt atšķirīga.

Jums būtu jānoskaidro kūtiņu īpašnieki un pie viņiem jāvēršas (mutiski vai rakstiski), lai izteiktu priekšlikumu noslēgt zemes nomas līgumu. Izsakot priekšlikumu, vienlaikus jāiesniedz kūtiņas īpašniekam zemes nomas līguma projekts, kurā jānorāda vēlamā zemes nomas maksa.

Zemes nomas līgumā būtu jānosaka gan zemes nomas maksa, gan kūtiņu īpašnieku pienākumi, piemēram, lai kūtiņas un arī vide ap tām tiktu sakopta.

Lai iegūtu kūtiņas savā īpašumā, ir jāvienojas par to vērtību ar kūtiņu īpašniekiem, ja tādi ir, un jānoslēdz pirkuma līgums.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU