E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22456
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Parādniekam jāsedz arī parāda atgūšanas izdevumi

J
jautā:
09. februārī, 2021
Andris

Labdien! No uzņēmuma “Paus Konsults” saņēmu vēstuli par nelielu parādu no 2014. gada (es to neatzīstu) un prasību atlīdzināt parāda atgūšanas izdevumus 17 EUR apmērā. Firma man ir sūtījusi rakstveida atgādinājumus. Parāda atgūšanas izdevumu apmēru nosaka Ministru kabineta 2013. gada 29. janvāra noteikumi Nr. 61 “Noteikumi par parāda atgūšanas izdevumu pieļaujamo apmēru un izdevumiem, kuri nav atlīdzināmi”. Minēto noteikumu 2. punkts nosaka: 2.1. par rakstiska paziņojuma sagatavošanu un nosūtīšanu parādniekam, kurā sniegta informācija par parāda esību un aicinājums labprātīgi izpildīt kavētās maksājuma saistības, un par nepieciešamajām darbībām parādnieka faktiskās kontaktinformācijas noskaidrošanai, ja parādnieks nav sasniedzams, pieprasa kopā ne vairāk kā septiņus eiro. Tagad “Paus Konsults” vēlas tikai atgūšanas izdevumus. Pēc cik gadiem tiks dzēsts 20 EUR parāds (es to neatzīstu)? Esmu ar mieru vienoties un samaksāt 7 EUR par parāda atgūšanas procesu, bet ne vairāk. Pēc cik gadiem tiek dzēsta informācija vietnē risk.lv par parāda saistībām? Vai pēc 7 EUR nomaksas to dzēsīs? “Paus Konsults” raksta: “Informācija par Jūsu parāda saistībām ir iekļauta parādvēstures datubāzē risk.lv. Papildus informējam, ka informācija par parādu var tikt iekļauta Kredītinformācijas biroja datubāzē.”

A
atbild:
12. februārī, 2021
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši 2013. gada 29. janvāra Ministru kabineta noteikumu Nr. 61 “Noteikumi par parāda atgūšanas izdevumu pieļaujamo apmēru un izdevumiem, kuri nav atlīdzināmi” 2. punktam parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējam ir tiesības no parādnieka pieprasīt, lai tas atlīdzinātu pamatotus parāda atgūšanas izdevumus, kas atbilst noteikumu pieļaujamajam apmēram (skatīt noteikumu 2.1. un 2.2. apakšpunktu).

Parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējam papildus parādam ir tiesības prasīt no parādnieka arī parāda atgūšanas izdevumus.

Saskaņā ar Komerclikuma 406. pantu no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš. Noilgums iestājas gadījumā, ja tas netiek pārtraukts, piemēram, parādniekam nosūtot uz deklarēto adresi atgādinājumu par parādsaistībām.

Ja parādnieks vēlas vienoties par parāda atlīdzināšanas kārtību un apmēru, parādniekam ir tiesības jebkurā laikā sazināties ar parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju un noslēgt vienošanos par turpmāko parāda samaksas kārtību.

Saskaņā ar Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 12. pantu parādvēstures datubāze ir datu kopums par parādnieku un tā parādu, kuru kreditora vārdā vai uzdevumā atgūst vai ir atguvis parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs. Parādvēstures datubāzes turētājs ir parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs.

Informācija par parādnieka saistībām parādvēstures datubāzē tiek glabāta trīs gadus no parāda samaksas dienas vai saistību izpildes dzēšanas dienas likumā noteiktajā kārtībā. Ja parāds netiek samaksāts, informāciju par parādnieka parādu glabā parādvēstures datubāzē līdz prasījuma tiesību noilguma izbeigšanās dienai (likuma 13. panta sestā daļa).

Saskaņā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679, kas reglamentē fizisko personu datu apstrādes priekšnosacījumus, 17. pantu datu subjektam ir tiesības prasīt savu datu dzēšanu, taču saskaņā ar minētās regulas 17. panta 3. punkta b) apakšpunktu pārzinis datus nedzēš, lai izpildītu juridisku pienākumu, kas prasa veikt apstrādi, kā paredzēts Savienības vai dalībvalsts tiesību aktos, kuri piemērojami pārzinim, vai lai izpildītu uzdevumu, ko veic sabiedrības interesēs vai saistībā ar pārzinim likumīgi piešķirto oficiālo pilnvaru īstenošanu.

Tātad, ņemot vērā normatīvos aktus, parādvēstures datubāzes turētājam ar dalībvalsts tiesību aktu ir uzlikts pienākums uzglabāt parādnieku datus trīs gadus pēc saistību izpildes. Tādējādi pieprasīt datu dzēšanu jums ir tiesības pēc triju gadu termiņa notecējuma saistību izpildes dzēšanas vai noilguma iestāšanās dienas.  

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU