E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22443
Lasīšanai: 4 minūtes
1
4
1
4

Apsaimniekošanas līguma saistības

J
jautā:
08. februārī, 2021
Olgerts

Daudzdzīvokļu mājā, kas ir kopīpašums, man pieder domājamās daļas no zemes un mājas (lietošanā ir konkrēts dzīvoklis). Pirms gada pēc dzīvokļu īpašnieku balsojuma tika nomainīts apsaimniekotājs. Ar iepriekšējo biju noslēdzis apsaimniekošanas līgumu, ar jauno neesmu, jo piedāvātais līgums apsaimniekotājam dod vienpusējas priekšrocības. Vienlaikus pildu visas savas saistības: rēķini tiek nomaksāti laikā un pilnā apmērā. Tomēr apsaimniekotājs uzstājīgi prasa līgumu parakstīt. Kāds sliktums ceļas man un kāds apsaimniekotājam, ja apsaimniekošanas līgums nav noslēgts?

A
atbild:
12. februārī, 2021
Olga Lauva
juriste

Saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 5. pantu dzīvojamās mājas pārvaldīšanas nodrošināšana (tajā skaitā ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītu lēmumu pieņemšana, darījumu slēgšana) ir dzīvojamās mājas īpašnieka pienākums.

Tomēr, ņemot vērā likumā noteikto, daudzdzīvokļu māju kopīpašniekiem likums neparedz slēgt individuālu apsaimniekošanas līgumu. Šādos gadījumos saistošs ir apsaimniekošanas koplīgums, kas tiek noslēgts visa kopīpašnieku kopības vārdā, un saskaņā ar likumu tas ir saistošs arī tiem kopīpašniekiem, kuri nav noslēguši individuālu līgumu. Galvenais nosacījums šādos gadījumos ir apsaimniekošanas līguma projekta saskaņošana ar kopīpašnieku kopību.

Ja kopīpašniekus neapmierina līdzšinējā apsaimniekotāja pakalpojuma kvalitāte vai pakalpojuma tarifs, tad viņi kopsapulcē var lemt par atteikšanos no apsaimniekotāja un mainīt to.   

Apsaimniekošanas līgumu ar apsaimniekotāju var neslēgt arī tad, ja, piemēram, kopīpašnieki izveido savu biedrību, kas uzņemas mājas apsaimniekošanu. Pārvaldīšanas likums paredz: ja nav noslēgts pārvaldīšanas līgums, tad apsaimniekošanas kārtību regulē Civillikuma normas par pilnvarojuma līgumu. 

Tomēr lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamajā mājā (pārvaldīšanas uzdevuma uzdošanu, tā atsaukšanu, mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu līgumu slēgšanas noteikumiem, kā arī kārtību, kādā nosakāmi un maksājami obligātie izdevumi un atlīdzība par pārvaldīšanu, kopīpašnieki), pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu (50%+1 balss), un tie ir saistoši ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam.

Tātad obligāti veicamās pārvaldīšanas darbības ir saistošas ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam, neskatoties uz to, vai ir noslēgts apsaimniekošanas līgums. Izņēmumi, kas neattiecas uz kopīpašniekiem, ja līgums nebūs noslēgts, ir, piemēram, soda procentu vai līgumsoda piemērošanas kārtība, kas ir noteikta līgumā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU