Bez pilnvaras mātes pensiju nevar saņemt

J
jautā:
08. februārī, 2021
Valda

Mana māte atrodas slimnīcā diezgan smagā stāvoklī. Līdz šim viņai pensija tika piegādāta mājās. Man kā meitai bez pilnvaras pensiju neizsniedz, bet neviens notārs šobrīd slimnīcās netiek ielaists. Ko darīt šādā situācijā?

A
atbild:
15. februārī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja pilnvarotā persona vēlas saņemt pensiju, kuras izmaksa tiek nodrošināta skaidrā naudā pasta nodaļā vai ar piegādi dzīvesvietā, kopā ar personu apliecinošo dokumentu jāiesniedz notariāli apstiprināta pilnvara, ka pilnvarotā persona ir tiesīga saņemt klienta pensiju.

Lai noformētu pilnvaru, personai, kura vēlas pilnvaru izsniegt, jāvēršas pie notāra, piesakot attiecīgu pakalpojumu.

Ja par pilnvaru ir padomāts laikus, tad to iespējams nokārtot personai pieejamākajā un ērtākajā veidā:

  • klātienē, iepriekš piesakot konsultāciju pie jebkura zvērināta notāra;
  • attālināti portālā www.latvijasnotars.lv, iepriekš vienojoties ar zvērinātu notāru par laiku virtuālajai vizītei videorežīmā un elektroniski parakstot dokumentus;
  • uzaicinot zvērinātu notāru pie sevis.

Nepieciešamības gadījumā notariālas darbības iespējams veikt arī ārstniecības iestādē. Taču zvērināts notārs nevar apliecināt pilnvaru, ja tās devējs nav rīcībspējīgs, jo ir smagi slims, nespēj parunāt un notārs nevar pārliecināties par tā gribu.

Turklāt, ja pašreiz slimnīcā notāra ierašanās nav iespējama, pilnvaru nokārtot nevar. Pat ārkārtējās situācijas pasākumi neparedz, ka būtu vienkāršojama vai kā citādi atvieglojama cilvēka mantas pārņemšana, jo pensija, ko cilvēks nopelnījis savā darba mūžā, pieder pašam cilvēkam.

Iedzīvotāji, kuriem ārkārtējās situācijas dēļ nevar gūt ienākumus un kuriem nav tiesību uz citiem valsts noteiktajiem atbalsta veidiem, piemēram, bezdarbnieka vai dīkstāves pabalstu, var vērsties pašvaldības sociālajā dienestā pēc atbalsta krīzes situācijā.