TĒMA: Mājoklis

Vai nedzīvojamo telpu īpašniekiem jāpiedalās mājas uzturēšanā

J
jautā:
05. februārī, 2021
Daina

Man ir jautājums par kopīpašumu, kas ir atdalīts no dzīvokļu kopīpašuma: par tā uzturēšanu, mājas ārējo konstrukciju remonta izdevumu segšanu. Jaunā projekta māja. Ir dzīvokļu īpašumi ar tajos nedalāmi ietilpstošām kopīpašuma daļām. Tas būtu dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Bet projekta attīstītājs zemesgrāmatā ir reģistrējis arī atsevišķu kopīpašumu: nedzīvojamo telpu. Šīs telpas kopīpašnieki vairs nav tikai dzīvokļu īpašnieki, bet arī juridiska persona ar vairākām kopīpašuma domājamām daļām. Ieraksts zemesgrāmatā ir šāds: nedzīvojamā telpa. Kopīpašuma domājamā daļa no daudzdzīvokļu mājas, zemes. Iznāk, ka dzīvojamajā mājā ir divu veidu kopīpašumi: dzīvokļu īpašumu kopīpašums un atdalītais kopīpašums. Dzīvokļu īpašumu kopīpašuma remontiem ir paredzēts uzkrājumu fonds. Kādas normas noteic, kādi maksājumi jāveic atdalītā kopīpašuma kopīpašniekiem? Vai viņiem ir jāpiedalās arī ēkas jumta, sienu utt. remontu izdevumu segšanā? Kā sadalīt izdevumus šajā gadījumā?

A
atbild:
11. februārī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Kā jau iepriekš ir skaidrots, atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 3. panta 1. daļas noteikumiem arī nedzīvojamā telpa ir atsevišķs īpašums, un saskaņā ar šī paša likuma 2. panta 1. daļas noteikumiem tā ir uzskatāma par dzīvokļa īpašumu. No jautājumā ietvertās informācijas neizriet, ka šī nedzīvojamā telpa būtu dzīvojamās mājas palīgēka vai būve Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta 1. daļas 2. punkta izpratnē. Konkrētajā situācijā šis dzīvokļa īpašums pieder vairākām personām kopīgi, kuras savus pienākumus un tiesības, kas noteiktas Dzīvokļa īpašuma likumā, realizē kopīgi, dzīvokļu īpašnieku kopības balsošanās šim īpašumam ir 1 balss, pienākums piedalīties īpašuma uzturēšanā saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma 13. panta noteikumiem ir līdzvērtīgs kā jebkuram dzīvokļa īpašniekam, saistības dalot atbilstoši domājamām daļām nedzīvojamās telpas īpašumā.