E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22318
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Kā novēlēt mantojumu tā, lai izslēgtu iespēju nākotnē celt par to strīdu

J
jautā:
01. februārī, 2021
Santa

Esam pāris, nesen apprecējāmies, vecums – tuvu 50 gadiem. Abiem ir bērni no iepriekšējām laulībām. Bērni jau ir pieauguši, ar savām ģimenēm un īpašumiem. Vēlamies, lai turpmāk viss, ko iekrāsim vai iegādāsimies, paliek tikai mums abiem un viena laulātā nāves gadījumā nenotiktu plēšanās bērnu starpā, un otrs laulātais netiktu apgrūtināts ar ģimeņu strīdu risināšanu. Likumdošanā iekļautās neatraidāmo mantinieku tiesības šādu mieru neparedz. Vai būtu iespējams jau tagad noslēgt abpusēju uztura līgumu?

A
atbild:
04. martā, 2021
Ilona Barkovska
juriste

Saskaņā ar Civillikuma 2096. pantu ar uztura līgumu viena puse nodod otrai naudā vai graudā kādu mantisku vērtību, par ko otrā tai dod uzturu, kamēr uztura ņēmējs dzīvo, ja vien par šā pienākuma ilgumu nav norunāts citādi.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 2018. gada 19. februāra spriedumu lietā Nr. C15291810, SKC-7/2018 “[..] ja šķietama jeb fiktīva darījuma gadījumā griba izteikta tikai izskata pēc, tad tai nav nekādu tiesisku seku, izņemot trešās personas prettiesīga maldinājuma gadījumus (Civillikuma 1438. pants). Līdz ar to, ja griba izteikta izskata pēc, tas nozīmē, ka gribas faktiski nav, līdz ar to šādas gribas trūkums nevar radīt tiesiskas sekas, tāpēc šķietams darījums ir nederīgs jeb absolūti spēkā neesošs no noslēgšanas brīža.”

Tātad, ja uztura līgums tiek noslēgts tikai izskata pēc, tad tas var tikt atzīts par fiktīvo darījumu. Arī saskaņā ar Civillikuma 1. pantu tiesības izlietojamas un pienākumi pildāmi pēc labas ticības.

Puses var noslēgt mantojuma līgumu. Saskaņā ar Civillikuma 639. pantu līgumisko mantošanu nodibina ar līgumu, ar kuru viens līdzējs otram vai vairāki līdzēji cits citam piešķir tiesību uz savu nākamo mantojumu vai tā daļu. Tādu līgumu sauc par mantojuma līgumu. Mantojuma līgumā viens līdzējs var arī piešķirt legātu otram līdzējam vai trešajai personai. Mantojuma līgumā atstumšana no mantojuma nav atļauta.

Un saskaņā ar Civillikuma 642. pantu mantojuma līgumos jāievēro noteikumi par neatņemamo daļu, ja vien tie, kam tā nākas, paši tieši vai piedaloties līgumā, nav atteikušies no savām tiesībām. Ja tas nav ievērots, tad pēc mantojuma atstājēja nāves neatņemamās daļas tiesīgie var pieprasīt izdot viņu neatņemamo daļu.

Slēdzot mantojuma līgumu, bērni kā neatņemamo daļu tiesīgie var parakstīt mantotāja atteikšanās līgumu vai arī var iekļaut attiecīgu atrunu mantojuma līgumā.

Vairāk par mantojuma līgumiem var izlasīt portālā publicētajā skaidrojumā “Viest skaidrību par savu mantu – noformēt testamentu vai mantojuma līgumu” šeit, kā arī portālā publicētajā atbildē šeit.

Lai izvērtētu visas detaļas un nianses un izvēlēties optimālu risinājumu, persona ir tiesīga saņemt individuālu konsultāciju pie jebkura zvērināta advokāta vai jurista, kas darbojas ģimenes tiesību jomā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 12 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU