E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22292
Lasīšanai: 5 minūtes
3
7
3
7

Transportlīdzekļa vadīšanas tiesību liegums

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
01. februārī, 2021
Sintija

Labdien! Sakarā ar ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšanu ir piemērots administratīvais naudas sods un papildsods (lēmumā norādīts “apturēt tiesības: transportlīdzekļu vadīšanas tiesības”, un citā punktā uzrādīts “aizliegt izmantot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības, termiņš 6 mēneši”. CSDD lietotnē pie mana profila, kurā norādīti vadītāja dokumenti, parādās apliecības numurs un atzīme “ir liegums”, atverot sīkāk, uzrādās: dokuments nederīgs uz laiku sakarā ar liegumu. Zemāk pie liegumiem uzrādās “APK liegums spēkā no 14.01.2021. līdz 14.07.2021.”. Vai pēc šiem 6 mēnešiem es vienkārši varēšu turpināt vadīt auto? Vai dokuments būs derīgs? (Apliecības derīgums sākotnēji bija līdz 2028. g.) Vai tomēr man šajā gadījumā arī jāiet likt teorijas eksāmenu? Ja es lieguma laikā turpinu vadīt auto, nepārkāpjot noteikumus, un policija konstatē šo faktu, cik liels naudas sods var tikt piemērots? Vai tie ir tikai 40 EUR (kaut kur biju lasījusi, ka šāda summa ir)? Vai par to var saņemt arī papildu soda punktus? Vai tikai naudas sodu? Vai par to arī var pagarināt aizlieguma termiņu vai vispār atņemt tiesības? Gaidīšu atbildes uz visiem jautājumiem, paldies!

A
atbild:
04. februārī, 2021

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 17. panta 1. daļu tiesību atņemšana ir personai piešķirto tiesību anulēšana, nosakot tai aizliegumu noteiktu laiku atkārtoti iegūt šīs tiesības. Ja personai tiesības nav piešķirtas, tiesību atņemšana izpaužas kā aizliegums noteiktu laiku iegūt šīs tiesības. Pēc tiesību atņemšanas termiņa beigām personai tiesības ir jāiegūst no jauna, ievērojot normatīvajos aktos noteikto tiesību piešķiršanas kārtību.

Saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 29. panta 4.1 punktu, ja personai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības ir atņemtas uz laiku līdz gadam, persona, lai atjaunotu transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, normatīvajos aktos par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanu un atjaunošanu noteiktajā kārtībā nokārto teorētisko eksāmenu.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 2. februāra noteikumu Nr. 103 “Transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” 39.7. punktu apstākļos, kad autovadītājam ir piemērots vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, viņš saņem izņemto vadītāja apliecību vai jaunu vadītāja apliecību. Attiecīgi, ja vadītāja apliecība ir nodota CSDD, tad pēc vadītāja tiesību atgūšanas (lieguma perioda beigām un vadītāja eksāmena nokārtošanas) vadītājs var saņemt atpakaļ iepriekšējo apliecību, savukārt, ja tā nav nodota, – saņemt jaunu.

Gadījumā ja lēmumā ir norādīts vadītaja tiesību izmantošanas aizliegums Administratīvās atbildības likums, 18. panta izpratnē, tad vadītājam vadīšanas tiesības no jauna nav jaiegūst. 

Ceļu satiksmes likuma 51. panta 6. daļa nosaka:

Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja:

1) nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas);

2) ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, kas piemērots saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma 18. pantu, pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros vai par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanu ārvalstīs, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no piecdesmit sešām līdz simt četrpadsmit naudas soda vienībām.

Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu uzskaites punktu piešķiršanas kārtību reglamentē Ministru kabineta 2004. gada 21. jūnija noteikumi Nr. 551 “Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi”.

Līdz ar to, ja par paveikto pārkāpumu ir paredzēts autovadītāja tiesību izmantošanas liegums (atņemšana) vai liegums tiesības iegūt, tad laika skaitījuma termiņš jau būs atkarīgs no jaunā pārkāpuma izdarīšanas (soda) piemērošanas termiņa.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 179 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU