Kā panākt, lai pašvaldība apsaimnieko ielu

J
jautā:
15. janvārī, 2021
Daina

Jaunais ciemats Pierīgā. Iela iet cauri vairāku daudzdzīvokļu māju zemes gabaliem. Uz ielas atrodas arī juridiskai personai piederošs īpašums. Tālāk tā ved uz vairākām juridiskām personām piederošiem īpašumiem. Pie tiem var piebraukt arī no citas puses. Kā juridiski pareizi rīkoties, lai pašvaldība uzņemtos rūpes par ielas uzturēšanu, t. i., tīrīšanu, ziemā? Paldies, ja sniegsiet padomu.

A
atbild:
09. februārī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Nezinot visus konkrētos apstākļos, piemēram, kam pieder izbūvētā iela, grūti ieteikt konkrētu risinājumu.

Atbilstoši Zemes pārvaldības likuma 8.1 panta ceturtajai daļai pašvaldība ceļa uzturēšanā varēs iesaistīties tikai tajā gadījumā, ja ceļam tiks noteikts pašvaldības ceļa statuss, kas atzīstams par privātā īpašuma lietošanas tiesību aprobežojumu sabiedrības interesēs, lai nodrošinātu vienotu ceļu tīklu. Šāds ceļš ir iezīmējams teritorijas plānojumā vai lokāplānojumā un nosakāms ar atsevišķu administratīvo aktu. Pašvaldības nozīmes ceļa statusa noteikšana dod iespēju pašvaldībai saistošajos noteikumos paredzētajā kārtībā piedalīties tā būvniecībā un uzturēšanā.

Lai noskaidrotu precīzāk sasāpējušo jautājumu, iesakām vērsties pie kvalificēta jurista.