E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22244
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Mantojuma dalīšana

J
jautā:
13. janvārī, 2021
Tatjana

Mans tēvs nomira 2017. gadā un atstāja mantojumu, t.sk. naudu bankā, kopā 2000 EUR. Mantojums pienākas divām personām – man un brālim, katram 1/2. Es ar brāli nekontaktējos, manuprāt, viņš jau divus gadus nedzīvo Latvijā, kā arī viņš ir bagāts cilvēks un viņam 1000 eiro vispār nav nozīmīgi. Esmu vairākkārt lūgusi bankai izsniegt man pienākošos daļu no mantojuma summas, proti, 50% no 2000 = 1000. Bet bankas vadība sistemātiski prettiesiski atsakās to darīt, proti, pretlikumīgi norāda: “(..) katram no līdzmantiniekiem jāuzraksta un jāiesniedz bankā iesniegums par mantojuma sadalīšanu reālās daļās, kurā jānorāda konkrēta summa, cik katrs no līdzmantiniekiem saņems, kā arī jānorāda līdzmantinieka konta numurs, uz kuru pārskaitīt naudas līdzekļus. Iesniegums līdzmantiniekam personīgi jāparaksta bankā. Ja kādam no līdzmantiniekiem nav iespējas personīgi atnākt uz banku, iesniegumu var parakstīt tā pilnvarotā persona, vai parakstu uz iesnieguma var apliecināt pie zvērināta notāra. Visu līdzmantinieku iesniegumus banka lūdz iesniegt 30 (trīsdesmit) dienu laikā, sākot no dienas, kad bankā tiks iesniegts pirmais līdzmantinieka iesniegums. Pēc visu līdzmantinieku iesniegumu saņemšanas un izskatīšanas, ja tajos netiks konstatētas neatbilstības mantojamo līdzekļu sadalē un/vai pretrunīga informācija, banka pieņems lēmumu un veiks mantojuma izmaksu saskaņā ar iesniegumos norādīto līdzmantinieku rīkojumu.” Lūdzu jūs izskaidrot, vai bankas rīcība atbilst likuma prasībām, proti, “naudas summa nevar būt uzskatāma par kopīpašumu Civillikuma izpratnē. Dalītais kopīpašums: saskaņā ar CL 1067. p. 1. d. kopīpašuma priekšmets ir nedalīta jeb reāli nesadalīta lieta, kas var būt gan tiesiskā ziņā dalāma, gan nedalāma lieta (sk. CL 847. p. 1. d., sk. Rozenfelds, 72. lpp.). Arī atsevišķu atvietojamu priekšmetu kopums, kas kā saimnieciska vienība veido t. s. daudzuma lietu (sk. CL 927. p. koment. 2. tēzi), var būt par kopīpašuma priekšmetu (sk. CL 980. p.). Turpretī uz naudas summu nevar attiecināt noteikumus par kopīpašumu” (sk. Буковский, I, c. 397; HojibKent, c. 200; Rozenfelds, 72. lpp,). (A. Grūtups, E. Kalniņš. Civillikuma komentāri. Trešā daļa. Lietu tiesības. īpašums. Otrais papildinātais izdevums. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2002, 251. lpp.).

A
atbild:
18. janvārī, 2021

Tā kā mantojuma tiesībās apstiprināti divi mantinieki daļās 50/50 (1/2 domājamo daļu manto katrs mantinieks), tad abi šie mantinieki ir atzīstami par līdzmantiniekiem.

Apstiprinot mantojumu tiesībās, tiesa nosaka, vai mantinieks ieguva visu mantojumu kā vienīgais mantinieks vai tikai kā līdzmantinieks – tā zināmu daļu un kādu īsti. No jautājuma izriet, ka jūs esat mantojusi ½ domājamo daļu no kopējās mantojuma masas. Tiesa neizšķir jautājumu par kāda priekšmeta piederību pie mantojuma masas un neapstiprina mantinieka tiesības uz noteiktiem priekšmetiem, bet gan izšķir jautājumu, vai mantiniekiem, kas savas tiesības uz mantojumu pieteikuši, vispār tādas ir. Apstiprinot mantiniekus mantojuma tiesībās, līdzmantinieki var iegūt mantojumu gan vienādās, gan dažādās daļās. Līdz mantojuma dalīšanai mantinieki valda mantojumu nedalīti, un viņu savstarpējās attiecības regulē Civillikuma 715.723. pants, bet, ja viņi vēlas mantojumu dalīt, 724.–726. pants.  

Līdz ar to, kamēr mantojuma tiesībās mantinieki ir apstiprināti tikai domājamās daļās, mantojuma daļas izsniegšana (reālajās daļās) pirms mantojuma sadalīšanas nav tiesiska. Tādējādi bankas prasījums par mantojuma sadali reālajās daļās ir pamatots.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 60 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU