E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22157
Lasīšanai: 4 minūtes

Grūtniecība un dīkstāves pabalsts

J
jautā:
08. janvārī, 2021
Dace

Labdien! Šobrīd esmu bērniņa gaidībās (3,5. mēnesis). Ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, vēlos uzzināt, vai situācijā, kad darba devējam ir paziņots par grūtniecību, viņš par nākamajiem nostrādātajiem darba mēnešiem drīkst vienpersoniski izmaksāt dīkstāves pabalstu (grūtniecības pabalsts tiek aprēķināts, ņemot vērā pēdējo 6 mēnešu izpeļņu, līdz ar to, ja šajā laikā nav veiktas sociālās iemaksas, jo ir piemērots dīkstāves pabalsts, bērna kopšanas pabalstā nekas netiks saņemts). Vai, ja darba devējs uzstāj uz dīkstāves pabalsta izmaksu, darbinieks var atteikties no tā, pamatojot ar argumentu, ka tas iespaidos pirms/pēc bērna dzimšanas saņemamos pabalstus?
Gaidīšu atbildi, paldies!

A
atbild:
19. janvārī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Normatīvie akti Covid-19 pandēmijas laikā izmaksai darbiniekiem paredz dīkstāves pabalstu un atbalstu algu subsīdijai par laikposmu no 2020. gada 9. novembra līdz 2021. gada 30. jūnijam. Atbalstu algu subsīdijai nosaka 50% apmērā no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par laikposmu no 2020. gada 1. augusta līdz 31. oktobrim, bet ne vairāk kā 500 eiro kalendāra mēnesī. Darba devējam pie subsidētās algas ir pienākums piemaksāt starpību starp valsts sniegto atbalstu un darbinieka aprēķināto algu. Dīkstāves atbalsta gadījumā noteikumi nenosaka šādu prasību.

Dīkstāves pabalstu vai atbalstu algu subsīdijai saviem darbiniekiem var saņemt jebkurš uzņēmums, pašnodarbinātais vai patentmaksas maksātājs, ja ieņēmumi no saimnieciskās darbības konkrētajā 2020. un 2021. gada atbalsta mēnesī, par kuru tiek lūgts atbalsts, salīdzinot ar tā vidējiem ieņēmumiem 2020. gada augustā, septembrī un oktobrī, ir samazinājušies vismaz par 20% un šis ieņēmumu samazinājums ir saistīts ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem.

Ja kādā no šiem mēnešiem uzņēmums faktiski nav darbojies vai cilvēks nav veicis saimniecisko darbību un ieņēmumu nav bijis, šis mēnesis vidējo ieņēmumu aprēķinā nav jāiekļauj.

Darba devējs nevar uzstāt uz dīkstāves pabalsta izmaksu, ja darbinieks rakstveidā atsakās to saņemt. Atteikšanās no dīkstāves pabalsta neuzliek darba devējam pienākumu nenodarbinātajam darbiniekam izmaksāt par šo periodu darba samaksu. Tādējādi jums var ieteikt situāciju laikus pārrunāt ar darba devēju.

Kā norāda VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Sukure, maternitātes pabalstu aprēķina no vidējās iemaksu algas (tā ir bruto alga, no kuras tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas) 12 mēnešu periodā, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sācies grūtniecības atvaļinājums un izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību.

Piemēram: ja grūtniecības atvaļinājums sākas 2021. gada aprīlī, tad vidējo iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķinās par 12 kalendāro mēnešu periodu no 2020. gada februāra līdz 2021. gada janvārim, saskaitot ienākumu summas, kas gūtas strādājot un dalot ar kalendāro dienu skaitu šajā periodā.

No kalendāro dienu skaita tiek izslēgti pārejošas darbnespējas periodi (darbnespējas lapa B periodi), grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, bērna kopšanas atvaļinājuma kalendāra dienas. Tāpat vidējās iemaksu algas aprēķinā neieskaita kalendāra dienas, par kurām saņemts dīkstāves pabalsts, dīkstāves palīdzības pabalsts, vecāku pabalsta turpinājums, slimības palīdzības pabalsts, atbalsts dīkstāvē esošu darbinieku, pašnodarbināto un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 125 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU