E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22122
Lasīšanai: 6 minūtes
2
2

Piedzīto naudas līdzekļu sadalīšana starp piedzinējiem

J
jautā:
06. janvārī, 2021
Dainida

Labdien! Esmu situācijā pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa, kura laikā tika veikta bankrota procedūra, bet izbeigts maksātnespējas process bez saistību dzēšanas. Gatavojos pēc gada iesniegt atkārtotu pieteikumu cerībā, ka šoreiz netiks konstatēti šķēršļi saistību dzēšanas procedūrai. Pret mani sakarā ar pirmo kredītu ir iesniegts pieteikums tiesā par parāda piedziņu. Vienlaikus man ir divi citi kredīti, par kuriem veicu maksājumus ārpus tiesas parāda piedziņas kārtībā, tomēr visus kredītus vienlaikus maksāt neatļauj mans pašreizējais ienākumu līmenis, jo tādā gadījumā palikšu bez iztikas līdzekļiem. Citu ienākumu, īpašuma, izņemot darba algu, man diemžēl nav, viss tika realizēts bankrota procedūrā. Par ceturto kredītu arī pagaidām nevaru veikt maksājumus, un, visticamāk, tiks iesniegts pieteikums tiesā par parāda piedziņu. Ja tiesas nolēmums pirmajā un ceturtajā lietā nonāks pie tiesu izpildītāja, tad 30% no manas darba algas tiks novirzīti šī parāda segšanai. Secīgi paredzu, ka divus citus kredītus turpināt maksāt vairs nevarēšu. Tādējādi arī tie agri vai vēlu tiks piedzīti tiesas ceļā un nonāks pie tiesu izpildītāja. Līdz ar to vairākas izpildu lietas vienlaikus konkurēs uz maniem ienākumiem. Vai katrā no tām tiesu izpildītājam būs tiesības piedzīt 30% no darba algas (jo matemātiski tas nav iespējams)? Kā šādos gadījumos tiesu izpildītāji savā starpā sadala piedzenamās parāda summas, un kāds ir maksimālais procents no algas, kas var tikt piedzīts no maniem ienākumiem šādās situācijās? Baidos palikt bez iztikas līdzekļiem, jo manā apgādībā ir viens nepilngadīgais.

A
atbild:
26. janvārī, 2021

Civilprocesa likuma 621. panta pirmā daļa nosaka: no summas, ko tiesu izpildītājs piedzinis no parādnieka, vispirms sedz sprieduma izpildes izdevumus, no pārējās summas apmierina piedzinēju prasījumus, kas pamatoti ar šā tiesu izpildītāja lietvedībā esošajiem izpildu dokumentiem.

Civilprocesa likuma 622. panta noteikumi nosaka: (1) Ja no parādnieka piedzītās summas nepietiek, lai apmierinātu visus prasījumus pēc izpildu dokumentiem, šī summa sadalāma starp piedzinējiem šajā likumā noteiktajā secībā, ja atsevišķā likumā kādiem piedzinējiem nav noteiktas priekšrocības.

(2) Katras nākamās kārtas prasījumi tiek apmierināti pēc iepriekšējās kārtas prasījumu pilnīgas apmierināšanas.

Pirmās kārtas prasījumi ir: 1) prasījumi par uzturlīdzekļu piedziņu bērnam vai vecākam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas prasījumi par uzturlīdzekļu parāda piedziņu;

2) prasījumi par darba samaksas piedziņu;

3) prasījumi personisku aizskārumu dēļ, kuru dēļ radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve;

4) prasījumi par fiziskās personas labā apmierinātu kaitējuma kompensācijas pieteikumu krimināllietā.

Otrajā kārtā apmierināmi prasījumi par nodokļiem un nenodokļu maksājumiem budžetā.

Trešajā kārtā apmierināmi fizisko personu prasījumi par tādu zaudējumu atlīdzināšanu, kas nodarīti to mantai ar noziedzīgu nodarījumu, ja zaudējumu atlīdzināšana noteikta, pamatojoties uz tiesas spriedumu civillietā vai administratīvo pārkāpumu.

Ceturtajā kārtā apmierināmi visi pārējie prasījumi.

Ja, piemēram, tiesu izpildītājs piedzen vienas kārtas prasījumus, tad, dalot naudu starp piedzinējiem, tā būtu dalāma proporcionāli piedzenamajai summai.

Ieturējumu veikšanu un to apmēru no darba samaksas nosaka Civilprocesa likuma 594. panta normas: (1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

1) uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

2) piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;

3) pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

(2) Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 150 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU