TĒMA: Nodokļi

Vai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas iegādātus materiālus var iekļaut izdevumos

J
jautā:
04. janvārī, 2021
Sintija

Vai izdevumus par iegādātajiem materiāliem, kas veikti PIRMS pašnodarbinātā statusa iegūšanas, pēc tam (kad esi jau reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs) iekļauj grāmatvedības (peļņas, nodokļu utt.) aprēķinos, vai arī izdevumus uzskaita, tikai sākot ar brīdi, kad esi oficiāli reģistrēts?

A
atbild:
19. janvārī, 2021
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

VID nodokļu speciālisti norāda: nosakot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu, nodokļu maksātājs gada ienākumu deklarācijā var iekļaut arī  tos izdevumus, kas veikti pirms saimnieciskās darbības reģistrācijas, kas saistīti ar saimniecisko darbību, ja tie atbilst likumā un citos ar iedzīvotāju ienākuma nodokli saistītajos normatīvajos aktos noteiktajam un ir dokumentāli pamatoti.

Tādējādi materiālus, kas iegādāti pirms saimnieciskās darbības reģistrācijas, var iekļaut izdevumos, veicot krājumu inventarizāciju un noformējot aktu par krājumiem, kas atlikuši saimnieciskās darbības reģistrācijas brīdī, ja materiālu iegāde ir pamatota ar attaisnojuma dokumentiem un ir apliecinājums tam, ka šos norēķinus par materiālu iegādi ir veikusi tā pati persona, kas reģistrē saimniecisko darbību.