Vai māte drīkst mainīt bērna pirmsskolas iestādi bez tēva piekrišanas

J
jautā:
19. decembrī, 2020
Ilze

Vai bērna māte drīkst vienpersoniski izņemt dokumentus no bērnudārza? Bērnam ir 2 gadi, un viņš iet specializētajā dārziņā, jo ir redzes invalīds.

A
atbild:
21. janvārī, 2021
Laura Studente
LV portālam

Atbilstoši Civillikuma 177. pantam aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Rūpes par bērnu nozīmē viņa aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu.

Savukārt Civillikuma 178. pants noteic, ka kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi. Ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīgā aizgādība turpinās. Bērna aprūpi un uzraudzību īsteno tas vecāks, pie kura bērns dzīvo.

Jautājumos, kas var būtiski ietekmēt bērna attīstību, vecāki lēmumu pieņem kopīgi. Vecāku domstarpības izšķir bāriņtiesa, ja likumā nav noteikts citādi.

Vecāku kopīgā aizgādība izbeidzas, kad, pamatojoties uz vecāku vienošanos vai tiesas nolēmumu, tiek nodibināta viena vecāka atsevišķā aizgādība.