Ja darba devējs regulāri kavē darba samaksas izmaksu

J
jautā:
16. decembrī, 2020
Aivars

Darba devējs regulāri kavē algas izmaksu un avansu. Darba līgumā ir konkrēti datumi, bet izmaksas laiks netiek ievērots. Vai no darba devēja var piedzīt zaudējumus, kas rodas savlaicīgi neizmaksātas algas dēļ? Vai darba devēju var sodīt par darba līguma neievērošanu?

A
atbild:
05. janvārī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gita Oškāja, zvērināta advokāte

Darba likums neparedz soda sankcijas par darba samaksas neizmaksāšanu nolīgtajā termiņā.

Tomēr ir vairākas rīcības iespējas:

  1. darbinieks var iesniegt iesniegumu Valsts darba inspekcijā, lai tā veic pārbaudi un rīkojas savas kompetences ietvaros;
  2. darbinieks var celt prasību tiesā par darba samaksas un zaudējumu piedziņu.

Ja prasījums nepārsniedz 25 000 eiro, tad prasība ir ceļama, ievērojot vienkāršoto procedūru.

Jānorāda, ka zaudējumus ir samērā grūti pierādīt, tādējādi aicinām jūs pirms prasības celšanas konsultēties ar zvērinātu advokātu.

Pirms prasības celšanas tiesā es ieteiktu iesniegt sūdzību darba devējam, pamatojoties uz Darba likuma 94. pantu, kurā darbinieks izteiktu savas pretenzijas, norādītu savus prasījumus un brīdinātu par prasības celšanu. Darba likums noteic, ka nav pieļaujama jebkādu nelabvēlīgu seku radīšana darbiniekam sakarā ar sūdzības iesniegšanu un izskatīšanu saskaņā ar DL 94. panta noteikumiem.

Praksē gan būtu jāvērtē apstākļi, kāds ir iemesls regulārai darba samaksas izmaksas kavējumam un vai tam nav kāds sakars ar atšķirīgu attieksmi, diskrimināciju vai mobingu. Šādā gadījumā darbinieks var prasīt zaudējumu atlīdzību un arī atlīdzību par morālo kaitējumu.