Sociālās apdrošināšanas pabalsti paredzēti darba ienākumu vietā

J
jautā:
10. decembrī, 2020
Lla

Labdien! Vai es dekrēta atvaļinājumā varu reģistrēt mikrouzņēmumu uz sava vārda? Vai man netiks noņemta bērnu nauda?

A
atbild:
21. decembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālās apdrošināšanas pabalstus piešķir darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai personai, un tos maksā tad, ja nestrādā, negūst ienākumus. Jo sociālās apdrošināšanas pabalsti atvieto ienākumus likumos paredzētajos periodos, kad nav iespējams strādāt.

Maternitātes pabalstu (par darbnespējas lapas B periodu) piešķir, ja sieviete nestrādā un tāpēc negūst ienākumus.

Vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā saņemsiet tikai tad, ja savā mikrouzņēmumā atradīsieties bērna kopšanas atvaļinājumā. Mikrouzņēmuma īpašniecei (kas ir arī darba ņēmēja) pašai jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestam par bērna kopšanas atvaļinājuma sākuma datumu, kā arī par to, kad atsāk strādāt pēc šī atvaļinājuma. Ja neatradīsities bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāku pabalstu izmaksās 30% apmērā no piešķirtā.

Pabalstus piešķir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Par tiesībām uz pabalstiem savā individuālajā situācijā konkrētāk jāuzzina aģentūrā.