Kā nosaka tiesības uz pensiju, ja ir invaliditāte kopš bērnības

J
jautā:
08. decembrī, 2020
Redze

Labdien! Man ir piešķirta 3. grupas invaliditāte uz mūžu, kļuvu par redzes invalīdu pēc smadzeņu satricinājuma bērnībā (5 gadu vecumā). Papīrus nokārtoju tikai nesen, pateicoties kolēģes ieteikumam iet un kārtot. Pašlaik man ir 30 gadi. Mani tā kā moka nesaprašana: atzinumā rakstīts, ka invaliditāte iegūta bērnībā pēc slimības. Bet maksājumu summa neatbilst invaliditātei, kas piešķirta kopš bērnības. Vai invalīds kopš bērnības es skaitītos tikai tad, ja invaliditāte būtu nokārtota, kad vēl biju mazs? Vai tas, kas rakstīts slēdzienā (ka invaliditāte ir no bērnības), pēc idejas neko vairs nemaina?

A
atbild:
04. janvārī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Egita Garā, Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) tiesības uz invaliditātes pensiju nosaka, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) sniegto informāciju par personai noteikto invaliditātes grupu, norādīto invaliditātes cēloni, personas uzkrāto apdrošināšanas stāžu un iesniegumu invaliditātes pensijas piešķiršanai. Ja VDEĀVK ir norādījusi invaliditātes cēloni kopš bērnības, tad, nosakot pensijas apmēru, tas tiek ņemts vērā neatkarīgi no tā, kad invaliditāte pirmo reizi ir noteikta.

Lai noskaidrotu jautājumu, persona var sazināties ar VSAA, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv.