E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21840
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1
1
1

Vienošanās par saskarsmi ar bērnu un uzturlīdzekļu apmēra samazinājums

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
05. decembrī, 2020
Toms

Vēršos pie jums pēc palīdzības ar jautājumu. Jau kādu laiku esmu šķīries no bērna mātes, mums ir kopīgs 2 gadus vecs bērniņš ar invaliditāti kopš dzimšanas. Bijām mutiski vienojušies par datumu, kad pārskaitu alimentus bērnam un kad satieku bērnu, vienojāmies, ka bērns nedēļu dzīvo pie manis, nedēļu pie viņas. Mums abiem ir vienādas tiesības! Bieži vien viņa, saņemot noteiktā laikā naudu par bērnu, nepilda savas saistības pret mani, arī bērnu uz bērnudārzu bieži neved un attaisnojas, ka slims, un pārceļ bērnam ārstus. Pēc lūgumiem parādīt, vai bērns iet ārā, saņemu skarbu kritiku. Bet faktiski liekas, ka bērnu tur četrās sienās. Kur var nokārtot rakstveida vienošanos, lai tai būtu juridisks spēks? Un, ja bērns pie manis dzīvo tikpat ilgi kā pie mātes, pats nodrošinu viņu gan ar apģērbu, gan ēdamo, pārskaitot alimentus mātei, šķiet, ka viņai vairāk rūp viņa pati nekā bērns. Vai iespējams, ka var maksāt mazāk viņai? Un, iesniedzot papīrus bērnudārzā, māte pie faktiskās adreses pierakstīja deklarēto, bet, ja faktiski bērns tur vispār nedzīvo, vai tā drīkst? Paldies!

A
atbild:
05. janvārī, 2021
Marika Mure
juriste

Ja jūsu vienošanās būs noformēta rakstveidā un abu pušu parakstīta, tai būs juridisks spēks arī bez kādu citu speciālu darbību veikšanas. Jūs, protams, varat doties arī pie notāra, lai tas apliecina jūsu parakstus uz vienošanās dokumenta. Tas izslēgs šaubas par to, ka attiecīgais dokuments tiešām ir jūsu abu parakstīts. Taču, ja nespējat ar bijušo sievu vienoties par saskarsmes kārtību un jums tiek likti šķēršļi, diez vai šāda dokumenta parakstīšana vien būs risinājums. Ja kāds no līdzējiem nepildīs vienošanās nosacījumus, jums strīda risināšanai tik un tā būs jāiesaista kompetentās iestādes.

Latvijā vecāku domstarpības aizgādības jautājumos izšķir bāriņtiesa. Tā atbilstoši Bāriņtiesu likuma 19. panta otrajai daļai ir tiesīga pieņemt arī lēmumus (tostarp par saskarsmes kārtību). Tāpat bāriņtiesai saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 16. panta 7. punktu arī ir tiesības lūgt psihologu veikt personas vai ģimenes psiholoģisko izpēti un saņemt psihologa atzinumu par izpētes rezultātiem. Tas var palīdzēt labāk izprast ģimenes situāciju un pieņemt bērna interesēm visatbilstošāko lēmumu. Tādējādi būtu lietderīgi vispirms vērsties bāriņtiesā.

Jūs varat vērsties tiesā ar argumentētu prasījumu par uzturlīdzekļu apmēra samazinājumu. Taču jāpatur prātā, ka minimālo uzturlīdzekļu apmēru likums nosaka nodrošināt katram vecākam neatkarīgi no viņa spējām un finansiālā stāvokļa. Tas nozīmē, ka mazāk par noteikto minimumu jūs nevarat maksāt. Ja izlemsiet vērsties ar attiecīgu prasījumu tiesā, vienlaikus varat celt arī prasību par saskarsmes kārtības noteikšanu.

Tas, ka māte, kārtojot formalitātes bērnudārzā, norādījusi deklarēto dzīvesvietu, nav uzskatāms par likumpārkāpumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 29 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU