TĒMA: Tieslietas

Vai dzīvesbiedru var izlikt no mājas, kura uzcelta par viņa naudu

J
jautā:
04. decembrī, 2020
Marta

Ir uzcelta māja, ņemot kredītu kopā ar dzīvesbiedru civillaulībā. Dzīvesbiedrs ir kredīta galvotājs. Vai man kā kredīta ņēmējam ir tiesības dzīvot šajā mājā, ja es maksāju visus maksājumus, t.sk. kredītu? Vai tomēr galvotājam arī ir tiesības dzīvot šajā mājā, tāpat kā man? Dzīvesbiedrs mani grib izlikt no mājas.

A
atbild:
04. janvārī, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Atbilde uz jautājumu atkarīga no tā, kurš ir zemesgrāmatā nostiprinātais nekustamā īpašuma īpašnieks. Iespējamie varianti ir šādi:

  1. māja ir jūsu un dzīvesbiedra kopīpašums, un jums abiem ir tiesības tajā uzturēties;
  2. māja ir dzīvesbiedra īpašums, un viņam kā īpašniekam ir tiesības noteikt, kurš un uz kāda pamata tajā dzīvo;
  3. māja ir jūsu īpašums, un jūs no sava īpašuma izlikt nedrīkst.
  4. māja ir trešās personas īpašums, trešā persona drīkst noteikt, kurš un uz kāda pamata tajā dzīvo.

Apstāklis, ka ieguldījāt šajā īpašumā naudu, nav tieši saistīts ar īpašumtiesībām un tiesībām dzīvot šajā īpašumā neatkarīgi no tā, vai nauda tika iegūta aizņemoties vai arī tā jau bija uzkrāta iepriekš. Tāpat arī galvotājam netiek automātiski piešķirtas tiesības dzīvot īpašumā.

Pirmšķietami situācija nav jums labvēlīga, jo neesat laulātie Civillikuma izpratnē. Rekomendēju vērsties pēc juridiskās palīdzības pie advokāta, kurš specializējies ģimenes tiesībās, lai mēģinātu rast situācijai atbilstošu risinājumu.