Kam jāsedz izmaksas par ceļa servitūta izveidošanu

J
jautā:
02. decembrī, 2020
Jānis

Labdien! Jautājums par ceļa servitūta pārvietošanu. Ir tāda situācija: kaimiņš, lai tiktu pie savas lauksaimniecības zemes, brauc pāri manai lauksaimniecības zemei, sadalot to faktiski divās daļās. Tā kā šogad tas sāka ietekmēt arī manas izmaksas no LAD, es vēlējos ar kaimiņu vienoties, lai tas brauc pa mana zemesgabala malu, ko ieteica arī LAD, nevis pāri tam, jo tas ir tikai lauku ceļš bez grāvja malām un bez jebkāda uzbēruma (rudenī un pavasarī tikai ar traktoru izbrauksi). Bet viņš atteicās vienoties, jo viņam grūti būšot izgriezties 90 grādu leņķī, taisni braukt pāri esot vieglāk. Kaut gan, ja skatās iezīmēto ceļa servitūtu pēc kartes, jau sen netiek braukts pa to, bet pāris metrus uz citu pusi, taču, protams, viņam ir tiesības braukt, jo man par apgrūtinājumu ir ceļa servitūts, ko viņš drīkst izmantot. Ko es varu darīt, lai dzēstu pašreizējo un ierakstītu jaunu ceļa servitūtu? Saprotu, ka vienīgā iespēja ir tikai tiesa, ja nevar vienoties, ko piedāvāju kaimiņam ar līgumu. Vai tiesā kaimiņš būs atbildētājs vai ieinteresētā persona? Lūdzu, palīdziet ar konsultāciju! Paldies!

A
atbild:
07. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Servitūtu var izmantot tikai tajā apjomā, kā tas ir nodibināts, turklāt pēc iespējas mazāk apgrūtinot kalpojošo nekustamo īpašumu. Uz šī pamata kalpojošā nekustamā īpašuma īpašnieks var vērsties tiesā, piemēram, par servitūta tiesības pārgrozīšanu. Savukārt attiecībā uz servitūta uzturēšanu un labošanu paskaidrojams, ka saskaņā ar Civillikuma 1151. pantu šīs izmaksas būs jāsedz servitūta tiesības lietotājam. Atbilde uz jautājumu par ceļa servitūta pārvietošanas izmaksu segšanu ir atkarīga no tā, kā ir celta sākotnējā prasība, ar ko tā pamatota, kādi ir pierādījumi lietā, kā arī no pretprasības, ja tāda ir celta. Tomēr vispārējs princips ir tāds, ka jebkādas izmaksas par servitūta ceļa izveidošanu un uzturēšanu ir jāuzņemas servitūta izlietotājam.