Ar kādām izmaksām jārēķinās, sagatavojot pirkuma līgumu

J
jautā:
14. novembrī, 2020
Kaspars

Kādas ir darījuma izmaksas pie notāra, ja fiziska persona pērk nekustamo īpašumu (zemesgabalu) no juridiskas personas?

A
atbild:
29. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Ilze Roze, zvērināta notāre

Pirkuma līguma sastādīšanas izmaksas ir atkarīgas no pušu noteiktās pirkuma maksas. Zvērināta notāra amata atlīdzība par līguma sastādīšanu saskaņā ar Ministru kabineta 03.09.2013. noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 6. punktu ir 0,5% no darījuma summas, bet ne mazāk kā 80 eiro. Šajā taksē ir iekļautas arī izmaksas par naudas pieņemšanu glabājumā, juridiskā palīdzība, tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā, atļauju un citu dokumentu pieprasīšana no valsts un pašvaldību iestādēm, darījuma izpildes pilnīga pārraudzība, datu pārbaude dažādās datubāzēs, kā arī klientu izpēte un darījumā izmantotās naudas līdzekļu izcelsmes pārbaude. Tomēr notārs papildus jau noteiktajai taksei iekasēs arī faktiskos izdevumus par ieskatīšanos dažādās datubāzēs, piemēram, Komercreģistrā, Iedzīvotāju reģistrā, Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā, Valsts zemes dienesta kadastra informācijas sistēmā u. c., kas notāram ir maksas pakalpojums. Ja puses līgumā būs devušas notāram pilnvarojumu iesniegt darījuma dokumentus zemesgrāmatā, notārs arī pieprasīs pašvaldības atteikumu no pirmpirkuma tiesību izmantošanas, sastādīs un elektroniski parakstīs nostiprinājuma lūgumu un nosūtīs to zemesgrāmatai, izmantojot notāru informācijas sistēmu.

Jūs neesat norādījis konkrētu darījuma summu, bet varam modelēt šādu situāciju. Piemēram, ja puses būs noteikušas darījuma summu 20 000 eiro, tad notāra amata atlīdzība būs 100 eiro, faktiskie izdevumi par datu pārbaudi iedzīvotāju reģistrā par 2 personām būs 4,00 eiro, par datu pārbaudi Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā – 3,50 eiro, Valsts zemes dienesta kadastra informācijas sistēmā – 1,00 eiro, par elektroniskā nostiprinājuma lūguma sagatavošanu – 8,00 eiro, kopā 116,50 eiro. Šī summa tiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli 21%, kas ir 24,47 eiro, kā arī par notariālā akta taisīšanu tiek iekasēta valsts nodeva 3,56 eiro. Tātad kopējās notariālā akta izmaksas ir 144,53 eiro. Notariālais akts glabāsies pie notāra notariālo aktu grāmatā, tāpēc katrai pusei tiek izsniegti izraksti no notariālo aktu grāmatas. Katra izraksta izmaksas saskaņā ar minētajiem Ministru kabineta noteikumiem ir 3,50 eiro par lappusi, kas arī tiek aplikts ar pievienotās vērtības nodokli 21%, tāpat par izraksta apliecināšanu tiek iekasēta valsts nodeva 1,07 eiro. Atkarībā no tā, cik apjomīgs ir pirkuma līgums, tiek aprēķinātas arī izraksta izmaksas.