Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Tieslietas

Mantojuma pieņemšana

J
jautā:
13. novembrī, 2020
Vija

Labdien! Pirms diviem gadiem nomira mans brālis. Mantojuma lietu pie notāra atver brāļa dēls, bet līdz šim brīdim nekustamais īpašums nav ierakstīts zemesgrāmatā. Vai es varu pretendēt uz mantojumu?

A
atbild:
30. novembrī, 2020
Laura Studente
LV portālam

Ja persona, vēl dzīva esot, nav slēgusi mantojuma līgumu vai arī nav taisījusi testamentu, tad pēc viņas nāves mantošana notiek pēc likuma saskaņā ar Civillikumā norādīto mantošanas kārtību. Civillikuma 404. pantā noteiktas četras likumisko mantinieku šķiras:

  1. šķiras mantinieki ir meita, dēls, mazmeita, mazdēls;
  2. šķiras mantinieki ir māte, tēvs, brālis, māsa, māsas/brāļa bērni;
  3. šķiras mantinieki ir pusbrālis, pusmāsa, viņu bērni;
  4. šķiras mantinieki ir vecāmāte, vecaistēvs, brālēns, māsīca un pārējie radinieki.

Atbilstoši Civillikuma 405. pantam zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja savu gribu mantot izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.