Lasīšanai: 1 minūte

Vai pienākas donora brīvdienas par asins nodošanu

J
jautā:
11. novembrī, 2020
Jūlija

Asins nodošanas brīdī biju bezdarbnieka statusā. Tika izsniegta izziņa par papildu brīvdienu. Pēc trim mēnešiem stājos darba attiecībās. Vai varu no esošā darba devēja prasīt papildu brīvdienu, uzrādot šo izsniegto izziņu?

A
atbild:
24. novembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 74. panta pirmās daļas 2. punkts paredz darba devēja pienākumu apmaksāt darbiniekam, kas, iepriekš par to paziņojot darba devējam, nodod asinis vai asins komponentus, kā arī saskaņā ar šī panta sesto daļu piešķirt atpūtas dienu pēc asins nodošanas. Pusēm vienojoties, šo atpūtas dienu var piešķirt citā laikā, bet ne vēlāk kā viena gada laikā pēc asins vai asins komponentu nodošanas ārstniecības iestādē.

Tas nozīmē, ka jūsu darba devējam nav saistošas jūsu kā donora darbības, kas notikušas pirms darba attiecību nodibināšanas laika, un prasīt donora brīvdienas par šo asins nodošanas reizi jums nav tiesiska pamata.