E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21649
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Par nodokļu piemērošanu darījumos ar nekustamajiem īpašumiem

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
10. novembrī, 2020
Iveta

Labdien. Vēlos pakonsultēties, kā labāk rīkoties. Pārdošu savu dzīvokli, kurš ir hipotēkā. Dzīvokļa atlikums pēc hipotēkas nomaksas ir ap 13 000. Pēc pirkuma vēlos nomaksāt kredītu ap 11 000 mājai, kas pieder vīramātei. Vai, pārskaitot vīramātei uz kontu naudu un norādot maksājumā – pirkums par māju, tas tiek juridiski ņemts vērā? Doma tāda, ka mājai noņem ķīlu, nepieciešamības gadījumā sadala zemi, lai nav jāmaksā nodoklis par labuma gūšanu pirms īpašnieka maiņas, un pēc tam uz pirkuma līguma pamata par to summu, kuru es viņai ieskaitīju pirms tam, kad māja bija ķīlā uz viņas vārda, nopērku māju un pārrakstu zemesgrāmatā uz vīra un sava vārda 50/50%. Vai tā drīkstēs darīt? Vai man būs jāmaksā vēl kādi nodokļi, izņemot zemesgrāmatu? Vai šo summu pēc tam varu norādīt, ka pirkums bija veikts, lai noņemtu ķīlu bankā?

A
atbild:
23. novembrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja, pārdodot dzīvokli, tiek gūts ienākums, var būt situācijas, kad ir jāmaksā nodoklis no kapitāla pieauguma, un arī situācijas, kad nodoklis nav jāmaksā.

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes vērtību.

Nodoklis nav jāmaksā, ja:

  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz 12 mēnešus pēc kārtas (minētajā 60 mēnešu periodā) līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir personas deklarētā dzīvesvieta;
  • nekustamais īpašums personas īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums;
  • nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un ienākums no šā nekustamā īpašuma no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Ieguldīšana funkcionāli līdzīgā īpašumā nozīmē, ka šo īpašumu iegādājaties sev iepriekšējā īpašuma vietā.

Darījumos ar nekustamajiem īpašumiem esat paredzējuši vairākas darbības (sava dzīvokļa pārdošana, vīramātei piederošās mājas kredīta samaksa, nākamā īpašuma sadalīšana, īpašuma pirkšana, jaunā īpašuma iegāde uz abu laulāto vārda), tāpēc par tām ir jākonsultējas ar juristu.

Savukārt nodokļu piemērošanas jautājumi, pamatojoties uz konkrētiem datiem, ierakstiem zemesgrāmatā u.c., jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas