E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21601
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Ja īrētam dzīvoklim mainās īpašnieks

J
jautā:
07. novembrī, 2020
Patrīcija

Labdien! 2020. gada 13. jūnijā es kā īrniece noslēdzu īres līgumu ar izīrētāju par dzīvokļa īri līdz 2021. gada 31. jūnijam. Dzīvoklī dzīvoju es ar saviem diviem pilngadīgiem dēliem, kuriem nav savas ģimenes un ar kuriem mēs atrodamies nedalītā saimniecībā. Abi dēli studē. Viens dēls uz manis noslēgtā īres līguma pamata ir arī deklarējies manis īrētajā dzīvoklī kā īrnieka ģimenes loceklis. Oktobrī dzīvokļa izīrētāja ar parastu mobilo īsziņu starpniecību pavēstīja man, ka dzīvoklis ir pārdots un man ar bērniem mēneša laikā ir jāizvācas, bet dēlam ir jāizdeklarējas. Nekādi brīdinājumi rakstveida formā no izīrētājas netika saņemti, kā to nosaka likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Visa saziņa notiek tikai caur e-pastu un ar mobilā telefona īsziņām. Būtībā izīrētāja ar dažādiem draudiem mēģina mūs dabūt ārā no dzīvokļa, neievērojot likuma prasības. Tagad pašvaldības policija ir saņēmusi izīrētājas iesniegumu ar lūgumu anulēt mana dēla deklarēto dzīvesvietu un uzaicina manu dēlu precizēt ziņas par deklarēto dzīvesvietu. Vai tiešām tik vienkārši pašvaldības policija var anulēt ziņas par mana dēla deklarēto dzīvesvietu, ja viņam kā manam pilngadīgam ģimenes loceklim ir tiesisks pamats būt deklarētam manā īrētajā dzīvoklī. Mums nav nekādu īpašumu, kur varētu deklarēties. Cik es saprotu, tad šobrīd spēkā esošā dzīvesvietas deklarēšanas sistēma nemaz nepieļauj situāciju, ka persona atrastos situācijā bez deklarētās dzīvesvietas. Vai izīrētāja vispār var prasīt izvākties no dzīvokļa pirms līgumā noteiktā termiņa, ja dzīvoklis ir pārdots? Vai man kā īrniecei ir pienākums pieņemt izīrētājas piedāvājumus par cita dzīvokļa īri?

A
atbild:
10. novembrī, 2020
Inese Helmane
LV portāls

Likuma „Par dzīvojamo telpu īri” 2. pantā ir noteikts: dzīvojamās telpas lietošanas vienīgais pamats īrniekam vai apakšīrniekam ir dzīvojamās telpas īres vai apakšīres līgums.

Likuma 8. pants nosaka dzīvojamās telpas īres līguma attiecības īpašnieka maiņas gadījumā: “Ja dzīvojamā māja vai dzīvoklis pāriet citas juridiskās vai fiziskās personas īpašumā, jaunajam īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka noslēgtie dzīvojamās telpas īres līgumi. Līgumus var grozīt tikai šajā likumā noteiktajā kārtībā.”

Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28. pants nosaka gadījumus, kad dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšana notiek pēc izīrētāja iniciatīvas, t.i.:

  • ja tiek bojāta dzīvojamā telpa vai māja vai citādi pārkāpti dzīvojamās telpas lietošanas noteikumi;
  • ja īrnieks ir parādā īres maksu un maksu par pamatpakalpojumiem;
  • sakarā ar dzīvojamās mājas nojaukšanu;
  • sakarā ar mājas (dzīvojamās telpas) kapitālo remontu;
  • ja dzīvojamā telpa nepieciešama denacionalizētās vai likumīgajam īpašniekam atdotās dzīvojamās mājas īpašniekam (viņa mantiniekam);
  • sakarā ar dzīvojamās telpas nodošanu nelikumīgā apakšīrē vai nelikumīgu dzīvošanu tajā.

Likuma 10. pants nosaka īrnieka ģimenes locekļu un citu dzīvoklī iemitināto personu tiesības un pienākumus. Personai ir tiesības dzīvot īrnieka īrētajā dzīvojamā telpā tikai tad, ja tā iemitināta attiecīgajā dzīvojamā telpā šā likuma 9. pantā noteiktajā kārtībā. Īrnieka ģimenes locekļiem ir tādas pašas tiesības un pienākumi kā īrniekam. Pilngadīgajiem ģimenes locekļiem kopā ar īrnieku ir solidāra mantiskā atbildība par dzīvojamās telpas īres līguma saistībām.

Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 3. pants nosaka, ka personai ir tiesisks pamats apmesties uz dzīvi noteiktā nekustamā īpašumā, ja tai pieder šis nekustamais īpašums, attiecībā uz to ir noslēgts īres vai nomas līgums vai šā īpašuma lietošanas tiesības tā ieguvusi uz laulības, radniecības, svainības vai cita likumiska vai līgumiska pamata.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU