Kādā gadījumā darba devējs var prasīt atmaksāt atvaļinājuma naudu

J
jautā:
07. novembrī, 2020
Anna

Labdien! Darbā tika iedota viena nedēļa atvaļinājuma no 2020. gada četru nedēļu dalīti izņemamā atvaļinājuma. Tā kā strādāju tirdzniecībā, noteikumi uzņēmumā ir 2 x pa 1 nedēļai + 1 x 2 nedēļas.

Novembrī šo nedēļu piešķirot, darba devējs brīdināja: ja ārkārtas situācijas dēļ uzņēmumam klāsies grūti, ja, piemēram, janvārī būs jāatlaiž darbinieki, būs jāatmaksā uzņēmumam atvaļinājuma nauda par šo nedēļas atvaļinājumu novembrī, kas bijis no 09.11. līdz 15.11.2020. Darba attiecības uzsāku 2018. gada 2. janvārī. Atvaļinājumi līdz šim bijuši: 02.07.–10.07.2018. + 20.08.–31.08.2018. + 22.10.–26.10.2018., 07.01.–11.01.2019. + 22.05.–28.05.2019. + 16.08.–29.08.2019., 06.01.–10.01.2020. + 24.08.–04.09.2020. + 09.11.–15.11.2020. Vēlos uzzināt, ja darbinieki tiek atlaisti Covid-19 izraisīto apstākļu dēļ vai arī samazinot darbinieku skaitu uzņēmumā no 01.01.2021. vai vēlāk, vai uzņēmumam ir jāizmaksā darbiniekiem atlaišanas gadījumā kompensācijas?
Vai drīkst pieprasīt atmaksāt atvaļinājuma naudu no darbiniekiem?

A
atbild:
24. novembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Izbeidzot darba attiecības, darba devējs, atbilstoši Darba likuma 78. pantam ir tiesīgs atprasījuma kārtībā no darbinieka prasīt atmaksāt tikai avansā izmaksāto atvaļinājuma naudu, ja daļa atvaļinājuma ir izņemta neproporcionāli nostrādātajam laikam.

Aprēķinot galīgo aprēķinu, darba devējs vadās no tā rīcībā esošās informācijas par izmantotajiem atvaļinājuma periodiem (rīkojumi par atvaļinājuma piešķiršanu, darbinieka individuālā uzskaites kartīte u. tml.)

Atlaišanas pabalsta izmaksa ir saistīta ar uzteikuma pamatojumu.

Ja darba devējs saimniecisku apsvērumu pēc izlemj samazināt uzņēmumā strādājošo darbinieku skaitu, tad uzteikuma pamatojumā tiek norādīts pamatojums – Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punkts. Tādā gadījumā darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:

1) viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

2) divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 5 līdz 10 gadus;

3) triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;

4) četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

Covid-19 krīze nav šo saistību atcēlusi.

Jānorāda, ka darba attiecības var izbeigt ne tikai ar darba devēja uzteikumu, bet arī pusēm vienojoties jeb noslēdzot vienošanās līgumu Darba likuma 114. panta kārtībā. Tādā gadījumā atlaišanas pabalsta izmaksa nav obligāta.