Vai darbiniekam jākompensē inventarizācijā konstatētais iztrūkums

J
jautā:
06. novembrī, 2020
Nataļja

Labdien! Ir liels celtniecības uzņēmums (ar trim noliktavām dažādās pilsētās). Darba devējs ir noteicis vienam darbiniekam materiālo atbildību par visu uzņēmuma tehniku un instrumentiem. Materiāli atbildīgais darbinieks bija paņēmis darbnespējas lapu un ārstēšanās laikā pieņēmis lēmumu izbeigt darba attiecības ar darba devēju. Uzreiz pēc atlūguma uzrakstīšanas darba devējs veica inventarizāciju bez atbildīgās personas klātbūtnes. Ir konstatēts iztrūkums. Vai šim darbiniekam ir jākompensē darba devējam zaudējumi?

A
atbild:
24. novembrī, 2020
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darbinieka civiltiesiskās atbildības pamatu un apmēru regulē Darba likuma 86. pants.

Lai darba devējs būtu tiesīgs ieturēt zaudējumus, ir jābūt:

  • fiksētai zaudējumu esamībai;
  • to cēlonim jābūt prettiesiskai darbinieka rīcībai;
  • darbinieks ir piekritis ieturējumu veikšanai no viņa darba samaksas.

Ja kāds no minētajiem priekšnoteikumiem nepastāv, ieturējumus darba devējs vienpusējā kartībā veikt nedrīkt.

Darbinieks ir tiesīgs rakstveidā apstrīdēt darba devējam radušos zaudējumu atlīdzības prasījuma pamatu vai apmēru. Ja darbinieks apstrīd darba devējam radušos zaudējumu atlīdzības prasījuma pamatu vai apmēru, darba devējs var celt atbilstošu prasību tiesā divu gadu laikā no zaudējumu nodarīšanas dienas.