E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21579
Lasīšanai: 3 minūtes

Lai piedzītu uzturlīdzekļus, bērnam obligāti jābūt deklarētai dzīvesvietai Latvijā

J
jautā:
05. novembrī, 2020
Regīna

Labdien! Jautājums par uzturlīdzekļiem. Izšķīrāmies ar bērna tēvu (nebijām precējušies), nemaksā uzturlīdzekļus bērnam. Rūpējos par bērnu viena, bērns reāli dzīvo ar mani, bet deklarētā dzīvesvieta bērnam ir pie bērna tēva mātes (omītes) īpašumā. Vai deklarētā dzīvesvieta ir svarīgs aspekts uzturlīdzekļu pieprasīšanai? Kādi dokumenti jāiesniedz, pieprasot uzturlīdzekļus no bērna tēva? Kāda ir kārtība pēc iesniegumu iesniegšanas latvija.lv portālā?

A
atbild:
15. novembrī, 2020
Olga Petrovska
juriste

Ja vēlaties pieprasīt uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas, kas maksā uzturlīdzekļus no valsts budžeta līdzekļiem, tad saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantijas fonda likuma 10. panta pirmās daļas 1. punktu bērnam ir jābūt deklarētai dzīvesvietas adresei Latvijā.

Kas attiecas par iesnieguma iesniegšanu caur vietni www.latvija.lv, tad saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantijas fonda likuma 11. panta otro daļu administrācija 20 dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas sazinās ar vecāku, kurš nemaksā uzturlīdzekļus, un pieprasa no viņa paskaidrojumus. Pēc paskaidrojumu saņemšanas administrācija izvērtē apstākļus un pieņem lēmumu par uzturlīdzekļu izmaksu 20 dienu laikā.

Ja vēlaties piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam tieši no bērna tēva, tad ir nepieciešams vērsties tiesā ar prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu. Pieteikumā ir jānorāda uzturlīdzekļu kopējā summa par visu periodu, par kuru vēlaties piedzīt. Prasības pieteikuma iesniegšanas gadījumā ieteicams veikt bērna adreses deklarāciju pēc savas dzīvesvietas, kā arī nodrošināt pierādījumus tiesai, ka bērns tiešām ikdienā dzīvo kopā ar jums. Prasības pieteikumam ir jāpievieno bērna dzimšanas apliecība, un, ja vēlaties piedzīt no bērna tēva uzturlīdzekļus, kas ir lielāki par minimālajiem, tad ir jāpievieno arī pierādījumi, kas pamato piedzenamo summu.

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” bērniem vecumā līdz 7 gadu vecumam uzturlīdzekļu apmērs sastāda 25% no valstī noteiktās minimālās mēneša algas, savukārt bērniem no 7 līdz 18 gadu vecumam 30% no valstī noteiktās minimālās mēneša algas. Turklāt, iesniedzot tiesā prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu, saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 3. punktu iesniedzējs ir atbrīvojams no valsts nodevas samaksas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU