Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Tieslietas

Aizdevuma līguma saistības un noilgums

J
jautā:
03. novembrī, 2020
juris

Labdien. Man ir aizdevuma līgums, no rokas rakstīts, un cilvēks, kam aizdevu naudu, nomira, neviens no mantiniekiem mantojumā nestājas. Jau pagājuši trīs gadi, cerēju, ka, ja atklāsies mantojums, varēšu iesniegt savu pretenziju, tagad nezinu? Paldies.

A
atbild:
10. novembrī, 2020
Olga Lauva
juriste

Šajā gadījumā prasījuma tiesību noilguma termiņš saskaņā ar Civillikuma 1895. pantu ir desmit gadi. Jāņem vērā arī tas, ka saskaņā ar Civillikuma 1905. pantu atgādinājums parādniekam pārtrauc noilgumu.

Jautājumā esat vispārēji norādījis, ka aizdevuma līgumu slēdzāt privātā kārtā, bez notariālā akta sagatavošanas. Tātad, ja aizdevuma līguma noteikumi neparedz saistību pāreju vai, piemēram, galvotāju par aizņēmēja saistību izpildi, kā arī neviens no mantiniekiem likumā noteiktajā kārtībā nav pieteicies mantojumam, pastāv iespēja, ka šādā gadījumā naudu, ko aizdevāt, atgūt vairs nevarēsiet.