E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21529
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Pensijas

Vai pēc pensijas piešķiršanas uzkrātais darba stāžs palielina pensiju

J
jautā:
02. novembrī, 2020
Daiga Kuba

Vīrs aizgāja pensijā ar 24 gadu darba stāžu. Viņš jautāja VSAA, vai arhīvā dabūtie 4 gadi kaut kā palielinās aprēķināto pensijas lielumu, un saņēma atbildi, ka pensijas lielums nepalielināsies. Tagad viņš strādā, un būs nostrādāti kopumā 30 gadi. Vai, pārrēķinot pensiju, tās lielums izmainīsies un tiks ņemts vērā pilnu 30 gadu darba stāžs?

A
atbild:
17. novembrī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ja pēc vecuma pensijas piešķiršanas par personu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, personai ir tiesības pieprasīt pārrēķināt vecuma pensiju par uzkrāto pensijas kapitālu, iesniedzot VSAA nodaļā attiecīgu iesniegumu. Šāds pārrēķins veicams ne biežāk kā reizi gadā.

Pārrēķināto vecuma pensiju veido agrāk piešķirtā (pārrēķinātā) pensija un pensija, kas aprēķināta, ņemot vērā pensijas kapitālu, ko persona uzkrājusi pēc pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas). Līdz ar to pensijas apmēra palielinājums būs atkarīgs nevis no papildinātā apdrošināšanas stāža, bet no uzkrātā pensijas kapitāla.

 Ja persona 30 gadu apdrošināšanas stāžu ir uzkrājusi pēc pensijas piešķiršanas, tas nemaina pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanai noteikto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, bet tiek ņemts vērā, nosakot piemērojamo indeksu pie pensiju indeksācijas.

 Personas uzkrātais kopējais apdrošināšanas stāžs tiek ņemts vērā, nosakot arī minimālo vecuma pensijas apmēru. Šobrīd spēkā esošajās tiesību normās ir noteikts, ka personām, kurām apdrošināšanas stāžs ir no 21 līdz 30 gadiem, minimālais vecuma pensijas apmērs ir 104 eiro, savukārt personām ar apdrošināšanas stāžu no 31 līdz 40 gadiem tas ir 120 eiro.

Lai iegūtu detalizētu informāciju, personai jāvēršas VSAA.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU