E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21518
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Vai var atņemt aizgādības tiesības vecākam, kurš nerūpējas par bērnu

J
jautā:
01. novembrī, 2020
Anonīms

Labdien! Esmu māte, kas audzina savu bērnu kopā ar draugu (viņš nav bioloģiskais tēvs), kurš uztur bērnu, rūpējas par viņu un dara visu, kas būtu jādara tēvam. Bioloģiskais tēvs jau teju gadu nav neko jautājis par savu bērnu, nav izrādījis interesi, sazinājies. Alimentus pats nemaksā, tie tiek maksāti piespiedu kārtā ar tiesu izpildītāja starpniecību. Vai šadā gadījumā var uzsākt tēva tiesību atņemšanu? Un, ja bioloģiskais tēvs, kurš nav rūpējies un interesējies par bērnu, pēkšņi tiesas procesā izdomā izrādīt interesi par bērnu, vai tiesa var izlemt par labu tēvam, jo viņš tomēr ir bioloģiskais tēvs? (Piebilstu, ka tēvs ir patoloģisks melis, ir pieķerts bērnam bīstamās situācijās).

A
atbild:
27. novembrī, 2020
Marika Mure
juriste

Lai vienam no vecākiem atņemtu vecāka tiesības, ir jābūt dibinātiem iemesliem, proti, tādiem apstākļiem, kas kaitē bērna interesēm. Saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 22. panta ceturtās daļas kritērijiem iemesls vecāka tiesību atņemšanai ir tāda vecāka rīcība, kas apdraud bērna veselību vai dzīvību, kā arī tiesību ļaunprātīga izmantošana vai bērna aprūpes un uzraudzības nenodrošināšana, kas apdraud bērna fizisko, garīgo vai tikumisko attīstību.

Tādējādi apstāklis, ka bērna tēvs neievēro savu Civillikumā noteikto vecāka pienākumu rūpēties par bērnu, diez vai būs vērtējams kā patstāvīgs pamats vecāka tiesību atņemšanai. Taču katrs gadījums ir individuāls un vērtējams kontekstā ar citiem apstākļiem un pierādījumiem.

Ņemot vērā, ka vecāku un bērnu savstarpējo attiecību, tostarp domstarpību, risināšana ir bāriņtiesas kompetencē, savukārt tiesa savu spriedumu netaisa bez bāriņtiesas atzinuma saņemšanas, jums būtu lietderīgi vispirms vērsties bāriņtiesā.

Bāriņtiesa saskaņā ar Bāriņtiesu laikuma 16. panta 7. punktu ir tiesīga lūgt psihologu veikt personas vai ģimenes psiholoģisko izpēti, saņemt psihologa atzinumu par izpētes rezultātiem, kā arī saskaņā ar Bāriņtiesu likuma 22. pantu pieņemt lēmumu par aizgādības tiesību pārtraukšanu. Ja bāriņtiesas ieskatā vecākam ir atņemamas aizgādības tiesības, tā arī var lemt jautājumu par prasības iesniegšanu tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu vecākam.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU