TĒMA: Mājoklis

Dzīvokļa īpašniekiem jāpilda kopības lēmumi

J
jautā:
12. oktobrī, 2020
Līga

Labdien! Māju apsaimnieko dzīvokļu īpašnieku biedrība. 2018. gada 5. decembrī ir noslēgts dzīvojamās mājas pārvaldīšanas pilnvarojuma līgums (parakstījuši 88% īpašnieku), kurā paredzēts, ka par komunālo un apsaimniekošanas maksas kavējumu tiek aprēķināti nokavējuma procenti 0,2% dienā, kas nepārsniedz 10% no kavētā maksājuma kopsummas. Pilnvarojuma līgumu neesmu parakstījusi. Vai man tiesā šādi procenti būs saistoši, ja neesmu uzņēmusies saistības šādus nokavējuma procentus maksāt? Kādas tiesību normas regulē strīda gadījumā?

A
atbild:
14. oktobrī, 2020
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta trešā daļa noteic, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana).

Savukārt šī likuma 16. pants noteic, ka dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga izlemt ikvienu jautājumu, kas attiecas uz kopīpašumā esošo daļu, arī dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumu noteikšanas un maksāšanas kārtību.

Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašumiem.

Atteikšanās parakstīt līgumu neatbrīvo dzīvokļa īpašnieku no kopības lēmumu pildīšanas.