TĒMA: Nodokļi

Vai, pārdodot lauksaimniecības zemi, jāmaksā ienākuma nodoklis

J
jautā:
12. oktobrī, 2020
daiga

Vai, pārdodot mantotu lauksaimniecības zemi, kas reģistrēta zemesgrāmatā 2012. gadā, ir jāmaksā ienākumu nodoklis?

A
atbild:
19. oktobrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek ienākumu no tāda nekustamā īpašuma pārdošanas, kurš pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme, ja izpildīti abi nosacījumi:

1) īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā pārdošanas rezultātā iegūst zemnieku saimniecības īpašnieks, persona, kura Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēta kā komercsabiedrība, individuālais komersants vai zemnieku saimniecība vai Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja, vai īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā pārdošanas rezultātā iegūst Latvijas zemes fonds;

2) vismaz vienā gadā no pēdējiem trim gadiem vairāk nekā pusi no lauksaimniecības zemes pircēja saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā, veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības vai arī lauksaimniecības zemes pircējs saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks.

Ja atsavina nekustamo īpašumu, kuru veido lauksaimniecības zeme un mežs vai cita veida zeme (krūmāji, purvi, zeme zem ūdeņiem), tad ar nodokli neapliek ienākumu no īpašuma pārdošanas proporcionāli tai platības daļai, kura pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme.

Nosacījumu par lauksaimniecības zemes pārdošanas ienākuma neaplikšanu ar nodokli nepiemēro, ja atsavina nekustamo īpašumu un šā nekustamā īpašuma objektu kopību veido lauksaimniecības zeme un ēkas vai būves.

Valsts ieņēmumu dienesta informācijas apkopojumā “Ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma” ir norāde – aicinājums pirms nekustamā īpašuma pārdošanas konsultēties VID. Tātad – individuālā situācijā nodokļa piemērošanas jautājumi jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.