Vai tēvs varēs saņemt bērna kopšanas pabalstus

J
jautā:
11. oktobrī, 2020
Linda

Labdien! Vai tēvam ir iespējams saņemt bērna kopšanas atvaļinājuma naudu, kas tiek pārtraukta, jo mātei tiek piešķirts pabalsts par nākamo bērnu?

A
atbild:
19. oktobrī, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vadītāja

Ja māte atteiksies no turpmākās vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta saņemšanas un šos pabalstus pieprasīs bērna tēvs, tad tēvs varēs saņemt šos pabalstus:

  • ja viņš būs sociāli apdrošināta persona, kura kvalificējas vecāku pabalstam;
  • ar nākamo dienu, kad abu šo pabalstu izmaksa būs pārtraukta iepriekšējam saņēmējam (bērna mātei).

Pirmreizēji izvēlēto vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu par šī bērna kopšanu nebūs tiesības mainīt.

Tēvam tiesības saņem vecāku pabalstu būs, ja viņš apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā (datums, no kura tiks piešķirts vecāku pabalsts) būs darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, kurš faktiski veicis valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) pilnā apmērā, kā arī ja VSAOI vecāku apdrošināšanai būs veiktas vismaz 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums, vai arī ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā.