Kam jāmaksā tiesas izdevumi par laulības šķiršanu

J
jautā:
07. oktobrī, 2020
Arvīds

Ja otrs laulātais nepiekrīt laulības šķiršanai, vai no viņa var prasīt tiesas izdevumus?

A
atbild:
29. oktobrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Kaut arī jūs, visticamāk, ar nodomu vaicājāt tieši par tiesas izdevumu piedziņu, tomēr paskaidrošu, ka tiesvedības gadījumā radīsies tiesāšanās izdevumi, kuri iedalās divās grupās.

  • Tiesas izdevumi ir:
    • valsts nodeva;
    • kancelejas nodeva;
    • ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi.
  • Ar lietas vešanu saistītie izdevumi ir:
    • izdevumi par advokāta palīdzību;
    • izdevumi sakarā ar ierašanos uz tiesas sēdēm;
    • ar pierādījumu savākšanu saistītie izdevumi;
    • izdevumi par valsts nodrošināto juridisko palīdzību;
    • izdevumi par tulka palīdzību tiesas sēdē.

Lietas par laulības šķiršanu izskata prasības tiesvedības kārtībā, valsts nodeva Civilprocesa likuma 34. panta pirmās daļas otrajā punktā ir noteikta 145 eiro apmērā. Tomēr lietās par laulības neesamību vai šķiršanu atbilstoši Civilprocesa likuma 233. panta noteikumiem nav piemērojami tie prasības tiesvedības vispārējie noteikumi, no kuriem Civilprocesa likuma 29. nodaļā paredzēti īpaši izņēmumi. Viens no šādiem izņēmumiem ir 242. pants, kurš paredz izņēmumu no vispārējā prasības tiesvedības principa, ka pusei, kuras labā taisīts spriedums, tiesa piespriež no otras puses visus tās samaksātos tiesas izdevumus.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 242. panta pirmās daļas trešajam punktam, taisot spriedumu laulības šķiršanas lietā, tiesa sadala starp pusēm tiesāšanās izdevumus, ņemot vērā viņu materiālo stāvokli, līdz ar to nevarēs no sievas piedzīt visus tiesāšanās izdevumus.

Kad laulība tiek šķirta, tiesas izdevumus visbiežāk piedzen no abām pusēm vienādās daļās, piedzenot no atbildētāja par labu prasītājam pusi no valsts nodevas un pusi no izdevumiem, kuri saistīti ar lietas izskatīšanu un kurus jau ir samaksājis prasītājs, bet no abiem vienādi piedzen par labu valstij ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus, kas radušies tiesvedības gaitā.