Zemes piespiedu noma un pirmpirkuma tiesības

J
jautā:
07. oktobrī, 2020
Erna K.

Ja trešajai personai pārdod zemi, uz kuras atrodas dzīvokļu īpašumi, ar nodomu realizēt piespiedu nomu, vai dzīvokļu īpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības, ja nesanāk vienoties ar zemes saimnieku par tās pārdošanu tiešā veidā? Kā būtu pareizi lietot savas pirmpirkuma tiesības?

A
atbild:
06. novembrī, 2020
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Zeme, uz kuras šajā gadījumā atrodas dzīvokļu īpašumi, ir atsevišķs zemes īpašums. Pašreizējais regulējums neparedz, ka dzīvokļu īpašumu īpašniekiem būtu pirmpirkuma tiesības uz zemi zem šiem īpašumiem. Uz šādu problēmu norādīts arī Dr. iur Artas Snipes promocijas darbā “Zemes piespiedu noma Latvijas Republikas pilsētās, ja uz zemes atrodas privatizēta daudzdzīvokļu dzīvojamā māja”.

Cita atbilde uz jautājumu būtu tad, ja zeme būtu kopīpašums. Kopīpašuma atsavināšanas gadījumā pārējiem kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības, ja kopīpašumu pārdod personai, kura nav kopīpašnieks (skatīt Civillikuma 1073. panta noteikumus).