E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21337
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1
1
1

Informāciju par darbavietām var pieprasīt arhīvā

J
jautā:
06. oktobrī, 2020
Arija

Labdien! Vīram darbavieta nozaudēja darba grāmatiņu. Vai ir iespējams to atjaunot? Viņam ir saglabājusies tikai darba grāmatiņa par kolhoza laiku Talsu rajona Lubes ciema kolhozā “Cīņa” (1977–1978).

A
atbild:
12. oktobrī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Kopš 2014. gada 1. jūlija algas nodokļa grāmatiņa ir tikai elektroniskā formā, tas ir, Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS).

Visi dati kopš 1996. gada – par cilvēka darbavietām un sociālo apdrošināšanu – ir Valsts sociālās apdrošināšanas datubāzē.

Dokuments, kas pierāda darba stāžu par agrākajiem laikiem, ir darba grāmatiņa. Ja tā ir nozaudēta, tad ir nepieciešama izziņa no arhīva. Latvijas Nacionālajā arhīvā atrodas dažādi personāla dokumenti, kas var apliecināt darba stāžu līdz 1996. gadam. Piemēram, personu lietas, kurās atrodas personāla daļu rakstītās personu kartītes, pavēles par iecelšanu darbā un atbrīvošanu no tā, grāmatvedības dokumenti ar algu kartītēm un sarakstiem un citi, kas pierāda, ka cilvēks strādājis konkrētajā darbavietā. Arhīvs var sniegt informāciju tikai par tām darbavietām, kuru dokumenti ir nodoti arhīvam glabāšanā. Informācija par izziņas pieprasīšanu atrodama Latvijas Nacionālā arhīva mājaslapā. Arhīvā glabājas arī no likvidētajām un reorganizētajām institūcijām neizņemtie dokumentu oriģināli (darba grāmatiņas, izglītības dokumenti, algas nodokļa grāmatiņas u. c.).

Līdz ar Darba likuma spēkā stāšanos (2002. gada 1. jūnijā) vairs netiek paredzēts, ka, stājoties darbā, darbiniekam ir pienākums iesniegt darba grāmatiņu. Līdz ar to darba devējs nav tiesīgs no darbinieka/pretendenta pieprasīt uzrādīt vai iesniegt darba grāmatiņu. Ja darba devējam ir nepieciešams iegūt ziņas par darbinieka iepriekšējo darba pieredzi un tas ir būtisks priekšnosacījums, lai izvērtētu pretendenta kvalifikāciju, darbinieks var sniegt informāciju par savām iepriekšējām darbavietām (piemēram, CV veidā).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU