E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21242
Lasīšanai: 4 minūtes

Vai viena uzņēmuma darbiniekiem dažādos reģionos var būt atšķirīga darba samaksa

J
jautā:
20. septembrī, 2020
Rustams

Labdien! Man ir radies jautājums, uz kuru diemžēl nespēju atrast izskaidrojumu. Vai tiešām par vienu un to pašu darbu (ar identiskiem darba pienākumiem) darba devējs ir tiesīgs maksāt atšķirīgu samaksu tikai tādēļ, ka viens darbinieks strādā Rīgā un otrs darbinieks – reģiona pilsētā? Vai tā nav uzskatāma par diskrimināciju?

Piemēram, varam aplūkot mazumtirgotāju maksāto atalgojumu: “Rimi” kasiera pārdevēja alga Rīgā – 3,80–4,50 EUR/h, reģionos 3,30–3,90 EUR/h; “Maxima” pārdevēja alga Rīgā – 3,40–4,20 EUR/h, reģionos – 2,95–3,40 EUR/h,
“Lidl” veikala darbinieka alga Rīgā – 6,00 EUR/h, reģionos – 5,40 EUR/h.

Varētu jau padomāt, ka algas atšķirības ir saistītas ar to, ka Rīgā ir lielāki dzīves izdevumi. Bet vai tas ir iemesls, kādēļ darbiniekam par vienu un to pašu darbu var maksāt citādu algu? Jo mana atbildība un darba pienākumi nemainās atkarībā no tā, vai es strādāju Rīgā vai Daugavpilī. Es uzskatu, ka tā ir darbinieku diskriminācija. Turklāt apgalvojums, ka dzīves izdevumi Rīgā ir lielāki, tādēļ arī darbiniekiem ir lielākas algas, ir absurds, jo to pierāda “Swedbank” veiktais pētījums par dzīves dārdzību Latvijas pilsētās. Šajā pētījumā tika secināts, ka Rīgā ir mazāki izdevumi nekā citās Latvijas pilsētās. Es ļoti ceru, ka varēsiet rast laiku un iespēju papētīt šo jautājumu un sniegt atbildi. Paldies!

A
atbild:
23. septembrī, 2020
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja

Ne Darba likumā, ne Eiropas Savienības tiesību aktos nav sniegta tāda paša darba un vienādas vērtības darba definīcija. Ar tāda paša darba veikšanu saprotams, ka darbinieks veic pēc satura vienādus darbus neatkarīgi no tā, ka formāli amata nosaukumi atšķiras. Eiropas Savienības tiesa savā judikatūrā atvasinājusi: lai noteiktu, vai darbinieki atrodas salīdzināmā situācijā un veic vienādas vērtības darbu, jāņem vērā tādi faktori kā darba būtība, darba faktiskie pienākumi, izglītība, profesionālā kvalifikācija, darba apstākļi, kā arī iemaņas, kas nepieciešamas darba veikšanai.

Ne Eiropas Savienības Tiesas judikatūrā, ne arī Eiropas Savienības tiesību aktos nav noteikti kritēji, pēc kuriem jāveic darbu salīdzināšana, lai noteiktu, vai tie ir vienādas vērtības darbi. Eiropas Savienības Tiesas judikatūrā norādīts, ka tikai nacionālā tiesa var izlemt, vai darbi, kuri tiek salīdzināti, ir uzskatāmi par vienādas vērtības, vērtējot salīdzināmo darbu raksturu un apstākļus, kādos tie ir veicami.

Saskaņā ar vienlīdzīgas attieksmes un diskriminācijas aizlieguma principu salīdzināmās situācijās aiz­liegts izturēties atšķirīgi, savukārt atšķirīgās situācijās – vienādi, ja vien šādai attieksmei pamatā nav ob­jektīvi kritēriji (nav objektīvi attaisnojama). Līdz ar to, iespējams, katrā uzņēmumā ir noteikti objektīvi kritēriji, uz kuru pamata darba devējs noteicis darba samaksu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU